George G. Blaisdell

George G. Blaisdell 1932’de Zippo Üretim Firmasını kurdu ve ilk Zippo çakmağını benzer dizaynda bir Avustralya çakmağından esinlenerek 1933 başlarında üretti. Blaisdell “Zipper” (fermuar)  sözcüğünün sesi hoşuna gittiği için bu sözcükten türettiği “Zippo” ‘nun daha modern olduğunu düşünerek çakmağa bu ismi verdi. 3 Mart 1936’da Zippo çakmakları için patent alındı.

Zippo çakmakları özellikle 2.Dünya Savaşı sırasında, şirket web sitesinin de söylediği gibi ‘Şirket üretici pazarlamaları için üretimi durdurdu ve ürünlerini sadece Amerikan ordusuna ayırdı.’ ve popüler oldu. Zippo o sıralar pirinçten yapılıyordu fakat savaşın etkilerinden dolayı buna ulaşılamadığı için Zippo savaş yıllarında çelikten yapılmaya başlandı. Zippo Üretim Şirketi PX stoklarının aranmasının muhtemel olduğu üzerinde ısrar ederek orduyla, askerlerle ve askeri kuvvet personeliyle hiçbir resmi anlaşma imzalamadı.

2.Dünya Savaşından sonra 1969’ lu yıllar boyunca Zippo çakmakları büyük küçük bir çok şirket tarafından reklam amaçlı kullanıldı.İlk reklam amaçlı Zippo çakmaklarının büyük bir kısmı elle yapılmış sanat eserleridir. Teknoloji ilerledikçe Zippo çakmaklarının dizaynı ve görünümü de değişti. Ancak Zippo çakmağının temel mekanizması aynı kaldı.

Zippo BLU2002 yılında Zippo kullanışlı bir stil, Zippo MPL olarak bilinen çok amaçlı çakmakları üreterek ürün çizgisini genişletti. Bunu 2005 yılında OUL ( Outdoor Utility Lighter) takip etti. Bu çakmaklar bir bütanla doldurulur. Ağustos 2007 ‘de Zippo çakmaklarına Zippo BLU diye adlandırılan yeni bir bütan koydu.

 

Zippo/Case ziyaretçi merkezi olarak adlandırılan bir müze Bradford’ da 1932 de yer alması Zippo’nun yeni bir girişimi oldu. Bu 1398 metrekarelik binada geleneksel ve sıra dışı Zippo çakmaklarının yanı sıra tüm Zippo ürünleri bulunur. Bu müze, 25 Ocak 2009 Pazar Weekend Edition (hafta sonu sürümü) NPR programında tanıtılmıştır. Bu müze ayrıca Case’nin kapsamlı bıçak koleksiyonlarını da içerir. 1992’de Zippo firmasının 60.kuruluş yıldönümünde dünya çapında Zippo koleksiyoncuları için Zippo’nun yıldönümü sürümleri üretilmiştir.

Zippo çakmakları, 1949’dan 2002’ye kadar Kanada da dahil olmak üzere  toplam 500 milyonun üzerinde üretim yapmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.