Zippo’nun Pahalı Olmadığı Gerçekleri

1-) Zippo’nun pahalı olmadığı gerçeği I

Bu yazımızda Zippo gerçeklerinden sadece birisini irdeleyeceğiz. Yazıya vesile olan keyword ise Friendfeed’de bir konuyla alakalı aklıma gelen “Pahalı almışsın adamcıkları”.

Öncelikle üşenmedim, gittim gittigidiyor isimli siteden orjinal zippo fiyatlarına baktım, 100 tl’ya kadar çıkıyor fiyatlar, çakma zippo’nun da satılmaıs ihtimaline karşı alt iyat tabanını söylemeye gerek yok.

Örneğimizin yanlışlanamaması için farazi örneklem kullanmayacağız, bizzati kendi zippomu bu örnekleme feda ediyorum.

İki sene önce 75 tl’ya aldığım zippo ile bir sene sonunda ilişkimiz çatırdamaya başladı, neticede bunu da insan yapıyor elbet bozulmaya yüz tutacak. Dolu yağıyor, hemen denemek için çıkartıyorum çakıyorum yanıyor ( Bozulmaya yüz tutunca denememek elde değil, bakalım yolda bırakacak mı diye), sadakatini kanıtlaması için bu kadar yeterli değil bir daha çakıyorum akabinde bu sefer yanmıyor, bir daha bir daha… Kısacası bir yanıyor bir yanmıyor. Dolu yağıyormuş, kar yağıyormuş beni ilgilendirmez, zippo ise yanacak. Böyle öğretilmiş bize.

Tabi bu duruma sinir oldum ve hemen kargoyla çakmağı yolladım (Kargo parası ilgili firmaya ait) bir de maila attım böyledir, şöyledir, beni hüzünlendiriyor, dolu yağarken yanmıyor, kar yağaren de yanmalı en baştaki gibi vs. 3 gün sonra bir baktım çakmak geldi ama yeni çakmak bu. Tamir etmek yerine yenisini yollamışlar.

Aradan 6 ay geçti yine aynı sorunlar, yine kargo ve yine 3 gün sonra gelen yeni çakmak En son 2 hata önce İstanbula gittiğimde yine uğradım, bu sefer tamir edin sonra yenisini yollarsınız dedim. Kısacası geçtiğimiz 2 sene içinde kendi aldığım çakmak ve sonradan gelen 2 çakmakla 3 yeni zippo kullandım 75 tl’ya aldığım tek zippo 75/3 25 tl’ya mal olmuş oldu. (Kullandığımın faydasını ve bunu maliyetten düşmeyi düşünmedim değil ama çok ezmek istemiyorum “Pahalı almışsın” adamcıklarını) Seneler geçtikçe bu maliyet daha da düşecek asla sıfıra yaklaşmayacak olsa da neredeyse bedavaya gelecek. Formülize edersek…

x: Geçen sene
y: 75 tl(Alış Fiyatı)
z: x+1 (Seneler geçtikçe elime geçen zippo sayısı)
t: Maliyet

t = y/ z ya da t = y/ x+1

Peki niye? Ömür boyu garantili koymuş Birleşik Devletlerdeki dostlarımız bu ürüne. Bozulursa yenisiyle değiştirmekten gocunmuyorlar.

Bir sonraki yazıda Zippo kullanmayan ve her daim “Pahalı almışsın” diye dolanan adamcıkların harcamalarına bakalım…

2-) Zippo’nun pahalı olmadığı gerçeği II

“Pahalı almışsın” diye dolanan adamcıklar için maliyet hesabını iki türlü yapacağız…

İlk hesabımız, bu arkadaşımızın kibrit kullandığı varsayımına dayanıyor. Kibritler’de standart 40 çöp bulunuyor. Bu 40 çöp ile 40 sigara ( Kibritlerin hiçbirisinin asla sönmediğini varsayıyorum, yoksa çok ezilecekler) yani 2 paket sigara yakılabilir. 2 Paket sigarayı bir tiryaki çok zaman bir günde içebilir ama yine burada da insaflı davranıyor ve günde 1 paket içtiğini varsayıyorum, pek tabi bu durumda 1 kutu kibriti 2 günde bitirecektir.

Bir yılda 365 gün olduğuna göre 2 günde bir kibrit alan bu arkadaşımız. Kibrit fiyatı 25 ykrş olmasından dolayı,

365/2 * 0.25 = 45 tl ödeme yapıyor olacak 1 senede kibrite. Buraya dikkat! (Haşmet Babaoğlu’nu saygıyla anıyorum)

İlk yazıda dikkat edilirse kendim için hesabı 2 sene için yaptım ve maliyeti 25 tl hesapladım, kibrit kullanan arkadaşımız daha ilk seneden 45 tl yatırdı kibrit için. 2. seneyi de hesaplarsak 90, 3. seneyi 135.. Seneler geçtikçe Kibritle sigarasını daha ucuz diye yakan kişinin maliyeti katlanırken. Maliyetler seneler geçtikçe benim için düşecek. Formülize etmeye değmez

Gelelim ikinci hesabımıza, bu arkadaşımızın ise 5 tl’lık çakmaklardan kullandığını varsayıyoruz (1 tl’ya da var tamam ama 2 günde bozuluyor, hesabı ona göre yaparsam daha zararlı çıkacak)…

5 tl’lık çakmak kullanan arkadaşımızın yeni bir çakmak için bir 5 tl daha vermesi için 3 neden vardır, bozulursa, kaybolursa, gazı biterse. 3 nedenden dolayı 1 senede 3 kez çakmak aldığını varsayalım bu arkadaşımızın aslında bu tarz çakmak kullananlarda bilir ki koca sene asla 3 çakmakla bitmez 6,7 olur hatta daha da artabilir. Biz yine de Sene de 3 çakmak değiştirdiğini varsayalım.

Bir sene dahilinde 5*3 = 15 tl’lık çakmak harcaması olacak arkadaşımızın. İlk sene dahilinde düşünürsek benim maliyetim olan 25 tl’dan ucuz peki ya ikinci sene? Bir 15 daha ekleyelim 30 tl. 3. sene bir 15 daha 45… Görüldüğü üzere basit çakmak kullanıldığında da ilk sene karlı gibi gözükse de (ki asla değil bir seneyi 3 çakmakla tamamlayan yiğit hatun ya da adam görmedim) ikinci sene girer girmez maliyetlerde girmeye başlıyor.

Zippo kullanan birisi için maliyet seneler geçtikce düşerken kibrit ya da ucuz çakmak kullanan birisi için maliyet her sene artacaktır.

Bu yazıyla birlikte “pahalı almışsın” adamcıklarına verdiğimiz tokat gibi cevap onları bu cümleyi kurmaktan geri bırakacak mıdır? Asla ! Niye yazdık peki? Söylesem anlamazlar ki !

Kaynak : http://www.dismenore.com/