1-) Zippo’nun pahalı olmadığı gerçeği I

Bu yazımızda Zippo gerçeklerinden sadece birisini irdeleyeceğiz. Yazıya vesile olan keyword ise Friendfeed’de bir konuyla alakalı aklıma gelen “Pahalı almışsın adamcıkları”.

Öncelikle üşenmedim, gittim gittigidiyor isimli siteden orjinal zippo fiyatlarına baktım, 100 tl’ya kadar çıkıyor fiyatlar, çakma zippo’nun da satılmaıs ihtimaline karşı alt iyat tabanını söylemeye gerek yok.

Örneğimizin yanlışlanamaması için farazi örneklem kullanmayacağız, bizzati kendi zippomu bu örnekleme feda ediyorum.

İki sene önce 75 tl’ya aldığım zippo ile bir sene sonunda ilişkimiz çatırdamaya başladı, neticede bunu da insan yapıyor elbet bozulmaya yüz tutacak. Dolu yağıyor, hemen denemek için çıkartıyorum çakıyorum yanıyor ( Bozulmaya yüz tutunca denememek elde değil, bakalım yolda bırakacak mı diye), sadakatini kanıtlaması için bu kadar yeterli değil bir daha çakıyorum akabinde bu sefer yanmıyor, bir daha bir daha… Kısacası bir yanıyor bir yanmıyor. Dolu yağıyormuş, kar yağıyormuş beni ilgilendirmez, zippo ise yanacak. Böyle öğretilmiş bize.

Tabi bu duruma sinir oldum ve hemen kargoyla çakmağı yolladım (Kargo parası ilgili firmaya ait) bir de maila attım böyledir, şöyledir, beni hüzünlendiriyor, dolu yağarken yanmıyor, kar yağaren de yanmalı en baştaki gibi vs. 3 gün sonra bir baktım çakmak geldi ama yeni çakmak bu. Tamir etmek yerine yenisini yollamışlar.

Aradan 6 ay geçti yine aynı sorunlar, yine kargo ve yine 3 gün sonra gelen yeni çakmak En son 2 hata önce İstanbula gittiğimde yine uğradım, bu sefer tamir edin sonra yenisini yollarsınız dedim. Kısacası geçtiğimiz 2 sene içinde kendi aldığım çakmak ve sonradan gelen 2 çakmakla 3 yeni zippo kullandım 75 tl’ya aldığım tek zippo 75/3 25 tl’ya mal olmuş oldu. (Kullandığımın faydasını ve bunu maliyetten düşmeyi düşünmedim değil ama çok ezmek istemiyorum “Pahalı almışsın” adamcıklarını) Seneler geçtikçe bu maliyet daha da düşecek asla sıfıra yaklaşmayacak olsa da neredeyse bedavaya gelecek. Formülize edersek…

x: Geçen sene
y: 75 tl(Alış Fiyatı)
z: x+1 (Seneler geçtikçe elime geçen zippo sayısı)
t: Maliyet

t = y/ z ya da t = y/ x+1

Peki niye? Ömür boyu garantili koymuş Birleşik Devletlerdeki dostlarımız bu ürüne. Bozulursa yenisiyle değiştirmekten gocunmuyorlar.

Bir sonraki yazıda Zippo kullanmayan ve her daim “Pahalı almışsın” diye dolanan adamcıkların harcamalarına bakalım…

2-) Zippo’nun pahalı olmadığı gerçeği II

“Pahalı almışsın” diye dolanan adamcıklar için maliyet hesabını iki türlü yapacağız…

İlk hesabımız, bu arkadaşımızın kibrit kullandığı varsayımına dayanıyor. Kibritler’de standart 40 çöp bulunuyor. Bu 40 çöp ile 40 sigara ( Kibritlerin hiçbirisinin asla sönmediğini varsayıyorum, yoksa çok ezilecekler) yani 2 paket sigara yakılabilir. 2 Paket sigarayı bir tiryaki çok zaman bir günde içebilir ama yine burada da insaflı davranıyor ve günde 1 paket içtiğini varsayıyorum, pek tabi bu durumda 1 kutu kibriti 2 günde bitirecektir.

Bir yılda 365 gün olduğuna göre 2 günde bir kibrit alan bu arkadaşımız. Kibrit fiyatı 25 ykrş olmasından dolayı,

365/2 * 0.25 = 45 tl ödeme yapıyor olacak 1 senede kibrite. Buraya dikkat! (Haşmet Babaoğlu’nu saygıyla anıyorum)

İlk yazıda dikkat edilirse kendim için hesabı 2 sene için yaptım ve maliyeti 25 tl hesapladım, kibrit kullanan arkadaşımız daha ilk seneden 45 tl yatırdı kibrit için. 2. seneyi de hesaplarsak 90, 3. seneyi 135.. Seneler geçtikçe Kibritle sigarasını daha ucuz diye yakan kişinin maliyeti katlanırken. Maliyetler seneler geçtikçe benim için düşecek. Formülize etmeye değmez

Gelelim ikinci hesabımıza, bu arkadaşımızın ise 5 tl’lık çakmaklardan kullandığını varsayıyoruz (1 tl’ya da var tamam ama 2 günde bozuluyor, hesabı ona göre yaparsam daha zararlı çıkacak)…

5 tl’lık çakmak kullanan arkadaşımızın yeni bir çakmak için bir 5 tl daha vermesi için 3 neden vardır, bozulursa, kaybolursa, gazı biterse. 3 nedenden dolayı 1 senede 3 kez çakmak aldığını varsayalım bu arkadaşımızın aslında bu tarz çakmak kullananlarda bilir ki koca sene asla 3 çakmakla bitmez 6,7 olur hatta daha da artabilir. Biz yine de Sene de 3 çakmak değiştirdiğini varsayalım.

Bir sene dahilinde 5*3 = 15 tl’lık çakmak harcaması olacak arkadaşımızın. İlk sene dahilinde düşünürsek benim maliyetim olan 25 tl’dan ucuz peki ya ikinci sene? Bir 15 daha ekleyelim 30 tl. 3. sene bir 15 daha 45… Görüldüğü üzere basit çakmak kullanıldığında da ilk sene karlı gibi gözükse de (ki asla değil bir seneyi 3 çakmakla tamamlayan yiğit hatun ya da adam görmedim) ikinci sene girer girmez maliyetlerde girmeye başlıyor.

Zippo kullanan birisi için maliyet seneler geçtikce düşerken kibrit ya da ucuz çakmak kullanan birisi için maliyet her sene artacaktır.

Bu yazıyla birlikte “pahalı almışsın” adamcıklarına verdiğimiz tokat gibi cevap onları bu cümleyi kurmaktan geri bırakacak mıdır? Asla ! Niye yazdık peki? Söylesem anlamazlar ki !

Kaynak : http://www.dismenore.com/

12 Comments
 • nako
  Tem 20, 2016 Cevapla

  Bir senede zippoya harcanan benzin bir araba deposunu doldururbe ne ucuzu,adam sade zippomu satıyo zipponun şekli sesi var siz ona bakıp sesini dinlerken o çoktan benzini salıyor.Daha neler neler fitilinden taşına...

 • tanıl özargıt
  Kas 18, 2015 Cevapla

  elimde 2032695 pat nolu zippo var değerlendirmek istiyorum.ilgilenenler 0553 504 21 30 numaradan ulaşabilirler.

 • caner
  Nis 05, 2015 Cevapla

  15 tlye bir clipper aldım 2.5 sene oldu hala kullanıyorum ;)

 • rahmi
  Mar 27, 2015 Cevapla

  bakkaldan kibrit iste 20-50-100 banknotlarla ödemeye çalş bedavaya gelir :) sonra o kibrit cebindeyken başkasndan ateş iste ateş bulamadğnda kullan 0x0=0 :)

 • rafet
  Mar 29, 2014 Cevapla

  ve burada bi mağazada satılıyor 170-250 tl ye kadar fiyat aralığı var ona bile gerçek mi diye güvenemiyorum. hediye olarak almak istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim :)

 • rafet
  Mar 29, 2014 Cevapla

  peki zippo-türkiyedeki ürünler gerçek mi? internet olunca pek güven olmuyor piyasada bu kadar çakması varken..

 • dragmon
  Oca 28, 2013 Cevapla

  bende çok para verdiğimi düşünüyordum ilk aldığımda ... d&r den taksitle aldım fakat farklı magazalara soruduğumda 40 ila 45 milyon daha ucuza aldığımı ögrendim ... replica 1941 modelini ; kesinlikle kullanımı bağımlılık yapıyor ve sizin imajınızın bir parçası haline geliyor ortamda sesiyle dikkat çekmenizi sağlıyor verdiğiniz para buna degiyor .. kısacası ortalama fiyatları 100 milyon olması Türkiye için pahalı bir mebla fakat Amerika'da 22 dolar tanıdıkla dışardan getirtmek yada dışardan alışveriş yapılabilecek sitelerden almak maliyetini düşürüyor verilen paranın karşılığını hakettiğini düşünüyorum şahsen ama yazıdaki - rüzgar geçirmez -kısmı biraz abartılmış efsane gibi sert rüzgarda alev dağıldığından sönebiliyor ...

 • erdem
  Ara 15, 2012 Cevapla

  2 adet zippom var. birini 6 yıldır kullanıyorum ikincisini 3 yıldır. bir çakmağa 90-100 tl ödeyince bakış açınız değişiyor. masadan kalkarken telefonu anahtarı aldığın gibi çakmağı da aldımmı diye kontrol mekanizması oluşuyor insanda. herkes seni çakmağınla tanıyor :) saçma ama gerçek. saçma eleştiriler alıyorsun o kadar para çakmağa verilirmi diye ama bunu diyenlerin her gün ya da 3 günde bir tokai'ye para verdiğini görünce gülüyorum onlara. baya kazıklanıyorlar. çakmak ucuz ya umursamıyorlar tabi. nerde unuturlarsa unutsunlar gidip yenisini alırım diye diye umursamaz olmaya başlıyorlar. zipponun bir faydası da malına sahip çıkmayı öğretiyor. düşünün, küçücük bir çakmağa cep telefonu gibi sahip çıkmayı öğrenmiş birisi birşeyini kaybeder mi sizce ;)

 • Ahmet KESİCİ
  Eyl 01, 2012 Cevapla

  Hocam.. Gaz, taş, fitil almıyormusunuz bu zippoya yıllar içerisinde?
  Bende zippo kullanıcısıyım ve bu durumdan da memnunum ama, sanki zippoyu överken tarafsız değilmişsiniz gibi bir sonuç çıkıyor...

  • Alp Kocakerim
   Ağu 31, 2014 Cevapla

   7 tane zippom var ve haftanın her günü farklı bi tane kullanıyorum.. en eskisi 4 yıllık en yenisi 2 yıllık ama şimdiye kadar hiç birinin fitilini değiştirmedim.. kendi içindeki fitili yeterince çekmeyle uzun süre götürüyo.. sadece taş ve yakıta para verdim çakmaklar hediye.. yakıt kutularını da saklıyorum. 4yıldır 24 tane kutu birikti.. tanesi 5tl 120tl yapar.. taşlardan 9 fane var tanesi 3 liradan 27 yapar.. toplamda 4yılda 147 tl masrafı var.. net hesap

 • GHost Rider
  Kas 15, 2011 Cevapla

  Zippo'su olan arkadaşım var, Zippo'nun görünüşü güzel, kaliteli bir çakmak fakat bu çakmak neyi yakıyor?Sizin sağlığınızı feryat ettirecek yegane çubuğu yakıyor.Ha koleksiyoncusundur tamam alırsın ve birşeyler yakmak için kullanmazsın, zippo'nun hareketlerine dair yarışmalar var onlara katılırsın...Kısa zamanlık keyif için sağlığınızı feryat etmeye para ödemeyi kesin bence...

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.