Zippo Bradford, Pennsylvania 1932 yılında George G. Blaisdell tarafından kuruldu. George G. Blaisdell, 5 Haziran 1895 tarihinde Bradford, Pennsylvania’da doğmuştur. Genç Blaisdell’in çok az eğitimi vardı. Okulu sevmediğinden, 5. sınıfa giderken ailesine okuldan ayrılacağını ve geri dönmek istemediğini söyleyerek okulla ilişkisini kesti.

Daha sonraki yıllarda babası onu bir askeri akademiye gönderdi. Bazı sebeplerden dolayı, iki sene devam ettiği, bu okuldan atıldı. Eve geri döndüğünde babası onu aile şirketi olan “Blaisdell Machinery Company” (Blaisdell Makine Firması) çalıştırmaya başladı. Bu iş ona ileriki yıllarda üretimini yapacağı Zippo çakmaları için hassas metal işçilik becerisi kazandırdı. İş becerisini kazandıktan sonra aile firmasının tüm sorumluluğunu üzerine aldı. 1920 yılında bu firmayı satarak petrol işine girdi. Belirli bir süre petrol işleri çok güzel devam etsede yaptığı işi severek yapmıyordu. Petrol buhranında işleri tam tersine döndü ve bu dönemde büyük depresyon yaşadı.

Kulüpte tanıştığı bir beyfendi onun tüm yaşamını değiştireceği bir fikre ilham verdi. Bu beyfendi sigarasını yakarken kullandığı Avusturya yapımı çakmak Blaisdell’in dikkatini çekti. Ona “Neden bu kadar garip bir çakmak kullanıyorsun?” dedi. “Bilmem. Rüzgarı geçirmiyor ondan heralde” diye karşılık verdi. Dünyaca ünlü Zippo Çakmak fikrinin doğuş yeri burasıdır.

Blaisdell, yapacağı çakmak için akılda kalıcı, telafuzu kulağa hoş gelen bir isim bulması gerektiğini biliyordu. Bunun için, her zaman vurgusu hoşuna giden “zipper” (fermuar) kelimesinden ilham alarak “Zippo” ismini geliştirdi.

Rüzgardan etkilenmeyen, kullanımı kolay, tasarımı dikkat çekici bir çakmak için kolları sıvadı ve bir yıl üzerinde çalıştıktan sonra dünyanın ilk Zippo Çakmağını 1933 yılında üretti. Büyük buhran zamanlarında yapmış olduğu bu çakmak çok tutuldu. Tutulmasının en büyük sebeplerinden biriside, bugünde devam eden, ömür boyu garantisiydi. Bu garanti onun yapmış olduğu çakmağın kalitesine olan güvenini gösteriyordu.
400 milyonun üzerinde üretimi yapılması, bu başarının kanıtıdır.

Blaisdell, 3 Ekim1978’de Florida Miami Sahili’nde vefat etti.

Blaisdell’in misyon edindiği ürün kalitesi ve şirket servisi, ilk günde olduğu gibi devam etmektedir.

1 Comment
  • hüseyinkuyucu
    Mar 04, 2014 Cevapla

    1932zippobradford. pa.nezamanyapıldıkaçadet

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.