Zippo Benzini Ne Kadar Gider?

zippom

Updated on:

Çok sorulan sorular arasında “bir dolum ne kadar süreyle idere eder” ve  “bir benzin kutusu ne kadar süreyle idare eder” veya bir başka değişle “Zippo benzini ne kadar gider” alıyor.

Bu yazımızda bu soruların yanıtını bulacağız.

 

Zippo Benzini Ne Kadar Gider?

Sıkı Zippo takipçileri ve/veya kullanıcıları bir benzin kutusunun ne kadar süreyle idare edeceğini az çok tahmin etmektedir ancak bir çok kullanıcı bunun ölçümünü yapmıyor yada yapamıyor.

 

Ortlama bir Zippo çakmak kullanıcısı çakmağını günde yaklaşık 25 kez açıp kapatır ve ateşleme süresi 3-5 saniye aralığındadır. Bu durumda tam doldurulmuş bir çakmak 7 ile 10 gün arasında kullanılabilecektir. 7 günün sonunda pamuktaki benzin miktarı azalacağından ateşeleme hassasiyeti  ve rüzgar direnci de kademeli olarak azalacaktır.

 

 

Bir Zippo çakmağı yaklaşık 12-15 ml benzin kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla 125 ml`lik orjinal bir kutu Zippo benzini ile  8-12 arası tam dolum yapılabilir. 7 günde bir, en fazla dolum (12 defa) üzerinden hesap yaparsak bir kutu benzin yaklaşık olarak 3 ay idare edecektir.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi hesaplanan bu süre ortalama bir kullanıcı için orjinal Zippo benzini ve Zippo çakmak taşı ile yapılmıştır. Bir kutu benzinin kullanım süresi; çakmağın kullanım sıklığı, saklama koşulları, orjinal ikmal ürünleri kullanımına bağlıdır.

 

Zippo Orjinal İkmal Seti

 

Ortalama veya daha düşük bir kullanım süresine sahip olduğunuz halde benzininiz çabuk tükeniyorsa veya rüzgar direnci yoksa orjinal olmayan, düşük kalitede yakıt kullanıyor olabilirsiniz. Orjinal Zippo benzini şeffaf görünüme sahip, kurşun içermeyez, hafif kokuludur ve yanma sırasında is çıkarmaz. Orjinal Zippo benzini sağlığa zararlı değildir, endüstriyel çözeltiler içermez ve sadece özel olarak Zippo çakmakları için rafine edilir.