Zippo Kapağı Nasıl Ayarlanır

zippom

Sıkça sorulan soruların başında Zippo kapağının sallanıyor olması geliyor. Zippo çakmakların kapağı kullanıma ve darbelere bağlı olarak olması gerektiğinden fazla bir açıklığa kavuşur. Bu açıklık sonucunda; Zippo kapak sesi değişiklik gösterir, Zippo kapağı sallanır bir başka deyişle Zippo kapağı gevşer. Bu yazımızda Zippo kapağının nasıl ayarlandığını anlatacağız.

Zippo kapak ayarını yapmadan önce Zippo kapağının ve Zippo kapak sesinin yani meşhur click sesinin ortaya çıkma prensibini öğrenmeniz gerekiyor.

Bildiğiniz gibi Zippo çakmakları ilk bakışta iki kısımdan oluşur; dış kasa ve iç aksam. Dış kasa alt ve üst (kapak) olarak iki parçalıdır ve menteşeler ile birbirine bağlanırlar. Dış kasanın üst kısmının (kapak) içine baktığınızda U-Bar (U-Çubuğu) olarak adlandırılan bakırdan yapılmış bir tutucu olduğunu ve menteşe ile bir bütün olduğunu görebilirsiniz. İç aksamın sol tarafında ise Zippo kamı diğer adıyla bir çekiç bulunur.

Zippo kapağını her açıp kapadığınızda iç aksam üzerinde bulunan Zippo kamı; kapak içinde yer alan U-Çubuğuna çarparak meşhur Zippo sesini oluşturur. Bu sesi etkileyen faktör Zippo menteşesidir. Zippo menteşesinin gevşemesi sonucunda Zippo kapak sesi değişiklik gösterir, Zippo kapağı sallanır bir başka deyişle Zippo kapağı gevşer.

 

Zippo Menteşe/Kapak Gevşemesi

Zippo Kapağı Nasıl Ayarlanır?

Yukarıda anlatılan çalışma prensibine dayanarak Zippo kapağını ayarlamak için, dış kasayı birbirine bağlayan menteşeleri incelememiz gerekiyor. Zippo kamını (çekicini), U-Çubuğunu ve İç Aksamın duruşunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

 

1- Zippo kapağını açtığınızda iç aksamın fırlamadığından emin olun çünkü iç aksam üste doğru çıkma yapıyorsa Zippo menteşe sistemine zarar verir. Eğer iç aksam yerinden çıkıyorsa Zippo İç Aksamını Ayarlama adlı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

 

İç Aksamın Çıkması

 

2- Menteşeleri yakından inceleyin, görmekte sıkıntı yaşıyorsanız bir büyüteç veya telefon kameranızı kullanarak inceleyin. Menteşeler arasında gevşeklik görüyorsanız küçük bir pense yardımıyla önce yanlardan daha sonra üstlerden olmak üzere hafifçe sıkın. Her sıkma hareketinden sonra kapağı açıp kapatarak deneyin ve en iyi sonucu elde etmeye çalışın. Çok sıkı hale getirmeniz kapağın açılırken zorlanmasına, menteşe yapısının zarar görmesine sebep olabilir ve Zippo çakmağınızı tamir merkezine göndermek zorunda kalabilirsiniz dolayısıyla dikkatli hareket edin.

 

 

3- U-Çubuğu iç aksamı üzerinde yer alan kam (çekiç) ile temas etmesi için 90 derecelik dik bir açıda durması (veya kasadan 3mm kadar uzakta) yani üstten baktığınızda düz ve dik durumda olması gerekiyor.  Eğer bir eğrilik görüyorsanız karga burun veya benzeri bir pens yardımıyla hafifçe bükerek düzeltin.

 

Zippo U-Çubuğu

 

Bir bütün olan menteşe ve U-Çubuğu kasaya lehim ile sabitlenir, nadiren de olsa bu lehim çıkabibilir veya çıkma aşamasına gelir. Bu durumda menteşeyi sabitlemek için havya yardımıyla lehim yapabilir veya çakmağınızı Zippo tamir merkezine gönderebilirsiniz.

 

 

*Buradaki yönergeler bilgilendirme amaçlıdır.