Zippo CarHepsi genç bir adamın bir hayaliyle başladı. Zippo ‘nun kurucusu olan George G. Blaisdell bir çocuk olarak “productmobile” düşüncesinden çok etkilenmişti. George G. Blaisdell Zippo imalat şirketini 1932’de kurdu ve 2. dünya savaşı boyunca Zippo ürünleri Amerika ordusuna dağıtmak üzere şirkete yetki verildi. Böylece Zippo çakmakları ulusal bir değer kazanmış oldu sonrasında George G. Blaisdell Amerika sokaklarında Zippoyu şereflendirmek için bir yol düşündü. Sonrasında nihayet Zippo arabaları fikri doğmuş oldu. Blaisdell Zippo arabasının çakmağa benzemesini tasarladı ve bu hayalini Pittsburgh’daki Gardner gösteri alanını kiralayarak gerçeğe dönüştürdü.

16 Haziran 1947 tarihinde Blaisdell, Bradford’daki Bauschard Chrysler fabrikasından 2 kişilik 1947 model Chrysler Saratoga satın aldı. Vergiler, yedek teker ve yedek tüp, hidrolik vites ve lastik kaplama kasis astarlama dahil tüm satış 2,048 dolara mal oldu. Hemen sonrasında Blaisdell arabayı Zippo arabasına çevirmek için arabayı Pittsburgh’daki Gardner gösteri alanına götürdü ve bu yeni Zippo arabasını 25000 dolara sattı. Dönüşüm süresi boyunca, alışılmadık büyüklükteki çakmaklar ZİPPO kelimesi ile ön ızgaraya yerleştirildi. Araba ayrıca bir adres bulma sistemi bir radyo ve bir teyp donanımı da eklendi.

1948’in başlarında ve ilk iki yıl boyunca orijinal Zippo Arabası tören ve özel aktiviteler asıl sebepler olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ‘nin 48 eyaletinin tamamına yolculuklar yaptı. Zippo ‘nun ilk görücüye çıkışı 1948 yılında Florida ‘daki Tampa Gasparilla Korsan Karnavalında olmuştur. İlk yolculuğu, mayıstaki Memphis,Tennesse’deki pamuk festivalinden önce yola çıkmadan tüm doğu eyaletlerinde büyük yankı buldu. Oradan Zippo Arabası yolunu zengin tütün ülkesine çevirdi. Zippo Arabası birçok güvenlik toplantısına, ticaret sergilerine tören ve fuarlara katıldı. Birçok polis departmanları ile ortak çalışarak Zippo Arabası ziyaretinde bulunduğu çoğu şehirlerde güvenlik konusundaki ciddiyetini gösterdi.

Ne yazık ki her durum Zippo Arabası için bir gurur kaynağı değildi. Tekerlere aşırı derecede yük yüklenmesi sebebi ile Zippo Arabası birçok teker patlama olayı tecrübe etti. Ayrıca, zırhlı çamurluklar ve teker patlamalarının sebep olduğu prestij kaybı yüzünden Arabayı 5.000 pound’un üzerinde bir fiyata yükseltmek imkansızlaştı.

1950’lerin başlarında, Blaisdell Zippo Arabasının be Bradforda bakım amaçlı dönmesini istedi. Nisan 1952’de Zippo Arabası Barbour Sokaktaki Zippo merkezinin karşısındaki Star Garaj’da tamir edildi. Zippo gider defterine göre, yeni siyah Chrysler tekerleri 143,15 dolara alınmıştı. Bu defteri kebirdeki ilk orjinal Zippo Arabası hakkındaki son yazıdır.

Zippo bölge müdürü Jim Prior, gerekli tamir ve Chrysler  şasisi yerine Ford şasi yerleştirmek için Zippo Arabasını Pittsburgh ’taki Toohey Motors’a götürmeyi teklif etti. Yeni şasi yerleştirilmesi ile Zippo Arabası yasal yükseklik sınırlarını 6 inç aşmış oldu. Yolculuk süresince yaşanan çeşitli problemler, sonrasında problemleri gidermek için daha fazla revizyonlar, tamirler 40.000 dolar üzerinde bir maliyete yol açmıştır.

Bradford’a dönüşte, her yerde Zippo havası esmekte ve Blaisdell işindeki başarısının gururunu yaşamakla meşguldü. Zippo Arabasının bahsinin geçmediği aylarda artık yıllar geride kaldı. 1970’lerin başlarında Blaisdell, Toohey Motors’un iflası sırasında orjinal Zippo Arabasının izlerini taşıyıp taşımadığını öğrenmek için ünlü “productmobile” araştırmasına gitti.

Zippo 1982’deki 50 yıldönümü töreni için orjinal Zippo Arabasını bulup bakımdan geçirmek istemiştir, kayıp makinenin bulunması için çok sayıda çalışmalar yapılmış ama sonuç alınamamıştı. Son araştırma 1995’te Pittsburgh’daki bir reklam ajansı tarafından “Bu arabayı gördünüz mü?” yazısı ve arabanın resmi ile yapılmıştır.Zippo Car

1996’da, Zippo ikinci bir Zippo arabasının restorasyonuna başlamak için gri renkli bir 1947 Chrysler Saratoga-New Yorker satın aldı. Joe Griffin ‘Memphis ‘teki yerel iç dizayn döşemeciliği 1996 ekiminde 1947 model Chrysler’ı “yeni” Zippo Arabası oluşturma işlemini kabul etti. Griffin ve 6 kişilik grubu yeteneklerinin en üst seviyesinde orjinal Zippo Arabası ‘nın fotoğraflarına uygun şekilde dizayn etmek zorundaydılar. En zor ve önemli işlemlerinden biri de 4 kişilik araba modelini iki kişilik modele dönüştürmekti. 1947 Chrysler’ın çok sınırlı sayıdaki parça tedariki sebebiyle tüm iç ve birçok dış parçalası üretilmek zorunda kalındı.

18 ay sonra üzerindeki 250,000 dolarlık bir etiketle görev tamamlandı. “Yeni” Zippo Arabası 10 Mayıs 1998 ’de Bradford’a gönderildi. Zippo Arabası ilk kez 16-18 temmuz 1998 tarihinde Bradford ’da yapılan Zippo/Case Uluslarası Takas Toplantısı ‘nda görücüye çıktı.

 


2 Comments
  • kadir
    Haz 25, 2013 Cevapla

    çok enteresan bir hikaye. emeğinize sağlık

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.