Zippo Arabası

zippom

Updated on:

Zippo Arabası

Zippo Araba genç bir adamın bir hayaliyle başladı. Zippo`nun kurucusu olan George G. Blaisdell bir çocuk olarak “Productmobile” düşüncesinden çok etkilenmişti. George G. Blaisdell Zippo Üretim Şirketini 1932’de kurdu ve 2. dünya savaşı boyunca Zippo ürünlerini Amerika ordusuna dağıtmak üzere şirkete yetki verildi. Böylece Zippo çakmakları ulusal bir değer kazanmış oldu sonrasında George G. Blaisdell Amerika sokaklarında Zippoyu şereflendirmek için bir yol düşündü. Sonrasında nihayet Zippo Araba fikri doğmuş oldu. Blaisdell çakmağa benzer bir Zippo Arabası tasarladı ve bu hayalini Pittsburgh’daki Gardner gösteri alanını kiralayarak gerçeğe dönüştürdü.

1947 Chrysler New Yorker
1947 Chrysler New Yorker – Zippo Arabasına Dönüştürülmeden Önceki Hali

16 Haziran 1947 tarihinde Blaisdell, Bradford’daki Bauschard Chrysler fabrikasından 2 kişilik 1947 model Chrysler Saratoga satın aldı. Vergiler, yedek teker, yedek tüp, hidrolik vites ve lastik kaplama kasis astarlama dahil tüm satış 2048$ mal oldu. Hemen sonrasında Blaisdell arabayı Zippo Arabasına çevirmek için arabayı Pittsburgh’daki Gardner gösteri alanına götürdü ve bu yeni Zippo arabasını 25.000$`a mal etti. Dönüşüm süresi boyunca, alışılmadık büyüklükteki çakmaklar Zippo kelimesi ile ön ızgaraya yerleştirildi. Araba ayrıca bir adres bulma sistemi, bir radyo ve bir teyp donanımı da eklendi.

Zippo Arabası
Zippo Arabası

1948’in başlarında ve ilk iki yıl boyunca orijinal Zippo Arabası tören ve özel aktiviteler başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri`nin 48 eyaletinin tamamına yolculuklar yaptı. Arabanın ilk görücüye çıkışı 1948 yılında Florida`daki Tampa Gasparilla Korsan Karnavalında olmuştur. İlk yolculuğu  1948 Mayısında  Memphis, Tennesse’deki pamuk festivalinden önce yola çıkmadan tüm doğu eyaletlerinde büyük yankı buldu. Oradan yolunu zengin tütün ülkesine çevirdi. Zippo Arabası birçok güvenlik toplantısına, ticaret sergilerine tören ve fuarlara katıldı. Birçok polis departmanları ile ortak çalışarak, arabanın ziyaretinde bulunduğu şehirlerde ciddi güvenlik önlemleri alındı.

Zippo Arabası
Zippo Arabası

Ne yazık ki her durum Zippo Arabası için bir gurur kaynağı değildi. Tekerlere aşırı derecede yük yüklenmesi sebebi ile Zippo Arabası birçok teker patlama olayı tecrübe etti. Ayrıca, zırhlı çamurluklar ve teker patlamalarının sebep olduğu prestij kaybı yüzünden Arabayı 5.000$`ın üzerinde bir fiyata yükseltmek imkansızlaştı.

1950`lerin başlarında, Blaisdell Zippo Arabasının Bradforda bakım amaçlı dönmesini istedi. Nisan 1952`de Zippo Arabası Barbour Sokaktaki Zippo merkezinin karşısındaki Star Garaj’da tamir edildi. Zippo gider defterine göre, yeni siyah Chrysler tekerleri 143,15 dolara alınmıştı. Bu defteri kebirdeki ilk orjinal Zippo Arabası hakkındaki son yazıdır.

Zippo bölge müdürü Jim Prior, gerekli tamir ve Chrysler  şasisi yerine Ford şasi yerleştirmek için Zippo Arabasını Pittsburgh ’taki Toohey Motors’a götürmeyi teklif etti. Yeni şasi yerleştirilmesi ile araç yasal yükseklik sınırlarını 6 inç aşmış oldu. Yolculuk süresince yaşanan çeşitli problemler, sonrasında problemleri gidermek için daha fazla revizyonlar, tamirler 40.000$ üzerinde bir maliyete yol açmıştır.

Bradford’a dönüşte, her yerde Zippo havası esmekte ve Blaisdell işindeki başarısının gururunu yaşamakla meşguldü. Zippo Arabasının bahsinin geçmediği aylarda artık yıllar geride kaldı. 1970’lerin başlarında Blaisdell, Toohey Motors’un iflası sırasında orjinal Zippo Arabasının izlerini taşıyıp taşımadığını öğrenmek için ünlü “Productmobile” araştırmasına gitti.

Zippo 1982’deki 50 yıldönümü töreni için orjinal Zippo Arabasını bulup bakımdan geçirmek istemiştir, kayıp makinenin bulunması için çok sayıda çalışmalar yapılmış ama sonuç alınamamıştı. Son araştırma 1995’te Pittsburgh’daki bir reklam ajansı tarafından “Bu arabayı gördünüz mü?” yazısı ve arabanın resmi ile yapılmıştır.

1947 Chrysler Saratoga-New Yorker
1947 Chrysler Saratoga-New Yorker

1996’da, Zippo ikinci bir Zippo Arabasının restorasyonuna başlamak için gri renkli bir 1947 Chrysler Saratoga-New Yorker satın aldı.  Joe Griffin Memphis`teki yerel iç dizayn döşemeciliği 1996 Ekiminde 1947 model Chrysler`i restore etme işini kabul etti. Griffin ve 6 kişilik grubu yeteneklerinin en üst seviyesinde orjinal arabaya en yakın aracı dizayn etmek için daha önce çekilmiş fotoğraflardan yararlandılar En zor ve önemli işlemlerinden biri de 4 kişilik araba modelini iki kişilik modele dönüştürmekti. 1947 Chrysler’ın çok sınırlı sayıdaki parça tedariği sebebiyle tüm iç ve bir çok dış parçalası yeniden üretilmek zorunda kalındı.

Yeni Zippo Arabası
Yeni Zippo Arabası

18 ay sonra üzerindeki 250,000$`lık bir etiketle görev tamamlandı. Yeni Zippo Arabası 10 Mayıs 1998 ’de Bradford’a gönderildi ve ilk kez 16-18 temmuz 1998 tarihinde Bradford ’da yapılan Zippo/Case Uluslarası Takas Toplantısında görücüye çıktı.

 

Yeni Zippo Arabası
Yeni Zippo Arabası
Hediyelik Zippo Arabası
Hediyelik Zippo Arabası

 

Hediyelik Zippo Arabası
Hediyelik Zippo Arabası

“Zippo Arabası” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.