Zippo Tanımlama Kodları

zippom

Updated on:

Bu yazıda 1933 yılından günümüze Zippo Tanımlama Kodları`nı etiket görünümleriyle birlikte inceleyeceğiz.

Zippo Tanımlama Kodları ile ilgili daha önce Zippo Rakam, Harf ve İşaret Açıklamaları adlı yazımızda tablo halinde vermiştik. Dilerseniz Zippo Kod Sorgulama aracımızı da kullanabilirsiniz.

Zippo Üretim Şirketi, 1933-54 yılları arasında üretilen Zippo çakmaklarında herhangi tanımlama kodu kullanmamıştır. Bu yıllarda üretilen çakmaklarda etiket kısmına yalnızca şirket adı, şirket amblemi, patent numarası ve üretim yeri damgalanıyordu.

Zippo Tanımlama Kodları

 

İlk tanımlama kodu kullanılma fikri 1955 yılında gündeme geldi ve uygulamaya geçilci. Zippo Üretim şirketi çakmaklarını noktalar “.” kullanarak etiketlemeye tanımlama kodları basmaya başladı.

 

1966-73 yılları arasında tanımlama kodları dikey çizgi birleşimiyle oluşturuldu “I“.

 

1974-81 yılları arasında kodlar ileri (sağa) yatık çizgilerden “/” oluşmuştur.

 

1982 yılından 1986 Haziranına kadar geri (sola) yatık çizgilerden “\” oluşmuştur.

 

1986 Temmuz ve 2000 yılları arasında Zippo çakmaklarında üretim yıl ve ayını göstermek için bir çok kod kullanılmaya başlandı. Çakmakların alt sol köşesine  “A-L” arası bir harf basıldı bu harfler üretim ayını gösteriyordu (A=Ocak, B=Şubat, C=Mart, vb.). Sağ taraftaki romen rakamları ise üretim yılını gösteriyordu.

 

2000 yılında değişimin habercisi olarak Romen rakamları ve günümüz rakamları birlikte kullanıldı. Ayrıca üretim yılı ilk ve son kez dört haneli olarak kodlandı, bir daha hiç kullanılmadı.

 

2001 yılında Zippo Üretim Şirketi, Romen rakamlarını tamamiyle kaldırdı. Yerine günümüz rakamlarıyla üretim yılının son iki hanesini kullanmaya başladı. Bu tanımlama kodları 2020 yılı itibariyle hala yürürlüktedir.

 

1933, 2020 yılları arasında piyasaya sürülmüş tüm Zippo modellerine ait etiket ve tanımlama kodlarının yer aldığı dökümana buradan erişebilirsiniz. 

 

“Zippo Tanımlama Kodları” üzerine 2 yorum

  1. Çok iyi elimdeki zippomun üretimini alacağım koleksiyonuma ekleyeceklerimin tarihini bilmek harika oldu. ?

Yorumlar kapalı.