Zippo Çakmak Taşı Değiştirme

zippom

Updated on:

Zippo çakmak taşlarının, çakmağın kullanım sıklığına göre değiştirilmesi gerekmektedir. Bu genellikle birkaç haftada bir değiştirilmesi anlamına geliyor.

Zippo çakmakları; yalnızca “Zippo Çakmak Taşlarıyla” çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Kullandığınız çakmak taşının orjinalliğinden emin olun. 

Zippo çakmak taşı değişimini anlatacağımız adımlarla kolayca yapabilirsiniz, dilerseniz yazımızın devamında bulunan uygulama videosunu inceleyebilirsiniz.

Zippo Çakmak Taşı Değiştirme

1. Taşı değiştirmek için öncelikle eski taşı pirinç yuvadan çıkarmanız gerekir, bu sebeple iç aksamı (instert) dış kasadan ayırın.

 

 

2. İç aksamı ters çevirerek çakmak yayını sabitleyen vidayı madeni para veya tornavida yardımıyla gevşetin. Yay gergindir bu sebeple yavaşça çıkarın ve fırlamamasına dikkat edin.

 

*Taş yayının ucunda çakmak taşı görünümlü pirinç bir uç vardır, çakmak taşı ile karıştırmamaya özen gösterin.

 

3. İç aksamı avuç içinize yatırarak kullanılmış çakmak taşını çıkarın. Çakmak taşı kanalında kalan taş kalıntılarını çıkarmak için sert bir zemine hafifçe vurabilirsiniz. İnatçı taş parçalarnı ucu açık bir ataş veya benzeri bir aletle temizleyin.

 

 

4. Yeni kullanılmamış Zippo çakmak taşını çarktan çıkarın.

 

 

5. Pirinç rengindeki taş yuvasına yeni bir Zippo Çakmak Taşını boşluğa düz bir biçimde bırakın.

 

 

6. İç aksam ters konumdayken taş yayını yerine yerleştirin ve vida oturana kadar saat yönünde çevirin. Vidanın tam sıkılmaması kağağın kapanmamasına sebep olabilir bu sebeple sıkıca oturduğundan emin olun. Kağağın tamamen kapanabilmesi için vidayı sıktığınızdan emin olun. Kapağın tam kapanmaması çakmak benzininin kısa sürede uçmasına sebep olacaktır.

 

*Keçe üzerinde yer alan delik çakmak taşı yerleştirmek için yapılmamıştır, eğer yedek taş bulundurmak isterseniz keçenin altına koyabilirsiniz.

 

7. İç aksamı dış kasaya yerleştirin ve çakmağınızı deneyin.

 

*Yeni bir çakmak taşı taktıktan sonra taş çarkını döndürmekte zorlanabilirsiniz, böyle durumlarda taş şarkını tersi yönde bir iki kez çevirin.

 

Zippo Çakmak Taşı Değiştirme Uygulama Videosu

 

“Zippo Çakmak Taşı Değiştirme” üzerine bir yorum

  1. bir bayan olarak şu taş değiştirme için bile sevdiğim zippomu fazla kullanmıyordum bu kadar kolaymış, bu arada sayfanızdaki detay bilgiler için ayrıca teşekkürler.

Yorumlar kapalı.