Zippo Üretimi

zippom

Updated on:

Bir çakmak için 34$ ödemeyi düşünür müsünüz? Peki ya 125$?  Bu standart bir Zippo çakmağın fiyat aralığı. Pahalı mı?  Belki..

İnsanlar Zippo çakmakların sadece işlevselliğine para ödemiyor, duygusal bir bağ kurdukları için de ödeme yapıyorlar.

Zippo 2. Dünya Savaşı Afişi
Zippo 2. Dünya Savaşı Afişi

İlk Zippo 1933’te üretildi ve II. Dünya Savaşı sırasında hızla ön plana çıktı. O zamandan beri, bu çakmaklar ABD ordusu ile neredeyse eş anlamlı hale geldi ve popülerliğini sürdürdü. Pop kültüründe, Hollywood’da ve Broadway sahnelerinde..

Aradan 87 yıl geçmiş olmasına rağmen 87 yıl sonra Zippo, Bradford Pennsylvania’daki tesislerinde günde yaklaşık 70.000 Zippo çakmağı üretiyor.

Zippo Üretimi

Bir Zippo çakmağında toplamda 22 parça vardır ve Zippo çakmakları 108 üretim aşamasıyla elde edilmektedir. Zippo çakmakların nasıl üretildiğine bir göz atalım;

Zippo üretiminde süreç büyük pirinç levhalarla başlar, dış kasanın üst ve alt parçalarına şekil verilir.

Dış kasa bir araya getirildikten sonra, parçalar nikel banyosuna sokulur. Bu banyo daha sonra yapılacak krom kaplama için bir yapıştırıcı görevi görmektedir. Parçalar tam beş kez nikel banyosuna girdikten sonra, dört dakika boyunca krom tankında kalacaklar.

Dört dakikanın sonunda parlak, krom kaplı bir kasa olarak ortaya çıkar. Saatte yaklaşık 3400 parça krom kaplanır.

Zippo üretiminde bir sonraki adım iç aksam (instert) oluşturmaktır. İç aksam kıvılcım oluşturan bileşenleri ve yakıt haznesini bir arada tutar.

İç aksam üzerindeki ateşleme bölümünde yer alan küçük delikler stratejik olarak oraya konulumaktadır. Zippo çakmağı Windproof yani “Rüzgar Geçirmez” yapmak için kullanılır.

Çakmaktaşı yayı ve taş çarkı ateşleme için gereklidir. Ateşleme için gerekli kıvılcımı üreten bu iki parçanın hareketidir.

Sırada fitil ve pamuk yerleşimi var. Fitil, daha sonra ilave edilecek yakıt için sünger görevi gören pamuğun içinden zikzak yaparak geçer.

Zippo Pamuk ve Fitil Üretimi
Zippo Pamuk ve Fitil Üretimi

Fitil ve pamuk bileşenlerini bir arada tutmak ve yakıtın uçuculuğu azaltmak için kaçuk bir taban yerleştirilir.
Bu kauçuk malzemenin kenarında delik vardır. Bu delik gaz doldurulması için değil dolum yapmak için kauçuğun kaldırılmasını kolaylaştırmak ve yedek çakmaktaşı yerleştirmek için bulunuyor.

İç aksam (insert) dış kasa içine konulur.

Son olarak, tüm bileşenlerinin yerli yerinde olduğundan emin olmak için her Zippo çakmak titizlikle denetlenir. Bu denetlemelere Zippo çakmaklarıyla özdeşleşmiş Click sesi de dahildir.

Zippo kalite kontrolü
Zippo kalite kontrolü

Kalite kontrolünün ardından Zippo Üretim süreci tamamlanmış oluyor.

Kaynak:

HiConsumptioni

“Zippo Üretimi” üzerine 5 yorum

Yorumlar kapalı.