Zippo Kullanımı Fiyatı ve Yapımı

zippom

Updated on:

Zippo Kullanımı ve Nedenleri

Kötü Hava Şartları

Rüzgâra karşı dayanıklılığıyla ünlenmesiyle birlikte Zippo çakmakları kötü hava şartlarında bile, ateşleme bölümünün dizaynından ve dengeli gaz akışından dolayı rahatlıkla yanmaktadır. Kullanım kolaylığı ve dayanıklılığı sebebiyle ordu mensupları ve gezginler arasında çok popüler olmuştur.

Ordu mensupları yani askerler ve profesyonel gezginler; klasik Zippo çakmaklarından, bütan çakmaklara, ağır şartlarda kullanılan kibrit çeşitlerine kadar birçok yakıcı araca yöneldiler. Askerler ve gezginler, yüksek rakımlarda veya soğuk havalarda bütan çakmaklar daha az güvenilir olması sebebiyle hala Zippo çakmaklarını tercih etmektedirler. Bu ihtiyaçlardan Zippo Üretim Şirketi (Zippo Manufacturing Company) klasik yani Windproof serisi olarak adlandırılan Zippo çakmağı haricinde kötü hava şartlarına dayanıklı Outdoor Fire Starters (Dış Mekan Ateşleyicileri) serisini çıkarmıştır. Bu seri ürünleri ülkemizde bulmak zor olsa da yurtdışında oldukça popüler ve ulaşılması kolaydır.

Zippo Dış Mekan Ateşleyicileri
Zippo Dış Mekan Ateşleyicileri

Rüzgara karşı dayanıklılığın bir sonucu olarak Zippo`yu, alevine üflemekle söndürmek zordur. Zippo çakmak kendi kendine sönmez. Kapağı kapatmanız gerekir. Bunun sebebi ve  Zippo`nun en belirgin özelliklerinden birisi olan alevin fitil yardımıyla yanmasıdır.

Tasarım ve Aksesuar

Zippo çakmakları kötü hava şartlarına dayanıklı olması bir tercih sebebiydi, bir diğer tercih sebebi ise tasarımı ve aksesuar olarak kullanımıdır.

Farklı materyaller ve tasarımlarla oluşturulan çok fazla Zippo çakmak çeşidi bulunmaktadır. Kendine has tasarımlarının yanı sıra ünlüler, spor takımı temalı, çeşitli işaret ve semboller, ünlü marka logoları gibi tasarımlar içeren birbirinden farklı binlerce modeli bulunmaktadır.

Bu tasarımlar sayesinde kullanıcılar, ruhunu yansıttığını düşündüğü veya beğendiği tasarımları tercih etmesiyle birlikte tarzına yakıştırdığı modeli aksesuar olarak kullanmaktadır/taşımaktadır.

Zippo çakmağın dayanıklılığı ve şık tasarımı haricinde kendine has olan Zippo Click olarak adlandırlan açıldığında çıkan ses ve kapatıldığında çıkan farklı tını kullanıcıların Zippo çakmağa yönelmesini sağlamaktadır.

Ayrıca Zippo Sesleri ilgili detaylı yazımıza buradan  ulaşabilirsiniz.

 

Zippo Fiyatları

Dünya piyasasında Zippo çakmak fiyatları 12,95$ ile 18.000$ arasında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde ise 199₺ ile 30.000₺ arasında değişiklik göstermektedir.

Zippo Fiyatları ilgili detaylı yazımıza buradan  ulaşabilirsiniz.

 

Zippo Tarihleri ve Tanımlama Kodları

Zippo Üretim Şirketi, 1933-54 yılları arasında üretilen Zippo çakmaklarında herhangi tanımlama kodu kullanmamıştır. Bu yıllarda üretilen çakmaklarda etiket kısmına yalnızca şirket adı, şirket amblemi, patent numarası ve üretim yeri damgalanıyordu.

İlk tanımlama kodu kullanılma fikri 1955 yılında gündeme geldi ve uygulamaya geçilci. Zippo Üretim şirketi çakmaklarını noktalar “.” kullanarak tanımlama kodları ile etiketlemeye başladı.

Zippo Tanılama Kodları ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Zippo Yapımı

İlk Zippo 1933’te üretildi ve II. Dünya Savaşı sırasında hızla ön plana çıktı. O zamandan beri, bu çakmaklar ABD ordusu ile neredeyse eş anlamlı hale geldi ve popülerliğini sürdürdü. Pop kültüründe, Hollywood’da ve Broadway sahnelerinde..

Aradan 87 yıl geçmiş olmasına rağmen 87 yıl sonra Zippo, Bradford Pennsylvania’daki tesislerinde günde yaklaşık 70.000 Zippo çakmağı üretiyor.

Bir Zippo çakmağında toplamda 22 parça vardır ve Zippo çakmakları 108 üretim aşamasıyla elde edilmektedir.

Zippo çakmakların nasıl üretildiğine dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

“Zippo Kullanımı Fiyatı ve Yapımı” üzerine 2 yorum

  1. bendeZİPPO MFG.CO.BRADFORD PAT.2032695 var değerlendirmek istiyorum.tel.05535042130

Yorumlar kapalı.