KULLANIMI ve NEDENLERİ

Rüzgâra karşı dayanıklılığıyla ünlenmesiyle birlikte Zippo çakmakları kötü havalarda bile, ön kısmının dizaynından ve dengeli gaz akışından dolayı, rahatlıkla yanmaktadır. Gezginler ve askeri ordu arasında kullanım kolaylığı, dayanıklılığından dolayı çok popüler olmuştur.

Profesyonel gezginler (safariciler) klasik Zippo çakmaklarından bütan çakmaklarına, ağır şartlarda kullanılan kibritlere kadar birçok yakıcı araca yöneldiler. Yüksek rakım ve soğuk hava gezgincileri, bütan çakmakları soğuk havalarda daha az güvenilir olduğundan dolayı hala Zippo çakmaklarını tercih etmektedirler. Bu ihtiyaçlardan Zippo firması klasik (Windproof) Zippo çakmağı haricinde her türlü hava koşuluna dayanıklı “Outdoor” (açık hava) ürünleri çıkarmıştır. Bu ürünleri ülkemizde bulmak zor olsa da yurtdışında oldukça popülerdir.

Rüzgara karşı dayanıklılığın bir sonucu şu ki; bir Zippo’yu alevine üflemekle söndürmek çok zordur. Ancak alev aşağıya doğru ters çevrilirse çabucak sönecektir. Çakmağı söndürmenin en iyi yolu; alevin hava almasını engellemek için üst kısmının yarısını kapatmaktır. Fakat bu hareket diğer çakmaklardaki gibi gaz akışını kesmez. Zippo’nun en göze batan özelliklerinden birisi onun bir fitille yanmasıdır.

Zippo çakmakları birçok hava koşuluna dayanıklı olmasından daha çok tasarımının şıklığı nedeniyle tercih edilmektedir. Dış aksamı farklı materyallerden yapılmaktadır. En çok tercih edilen ve satılan ürünleri dış aksamına işlenmiş resimli modellerdir. Kendine has tasarımlarının yanında ünlüler, spor takımları logosu, işaretler, ünlü marka logoları gibi birbirinden farklı binlerce modeli bulunmaktadır.

Bu tasarımlar sayesinde kullanıcıların en çok neye ilgi duyduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Zippo çakmağının üst kapağı açıldığında çok bilinen bir ses çıkar ve benzer ama farklı bir ses kapak kapatıldığın da duyulur. Zippo’nun dayanıklılığı şık tasarımı haricinde kendine has bu seste müşterilerin bu çakmağa yönelmesini sağlamaktadır.

FİYATI

Piyasadaki Zippo çakmaklarına, 12.95 Amerikan Dolarından 8,912.58 Amerikan Doları arasında parça yapımında kullanılan materyalin kullanım sıklığına bağlı ya da üretim adetleri perakende satış fiyatnı değiştirmektedir. IUP dergisinin 2003 yılı sonbahar sayısına göre, Tokyo’da bir takasta 1933 model bir çakmak 18,000 dolardan satılmıştır ve 2002’de şirket kendi koleksiyonu için bir tanesine 12.000 dolar fiyat biçmiştir. 2007 yılında 77.yıl kutlamalarında 1933 yapımı bir Zippo çakmak 37,000 dolara satılmıştır. Sahte Zippo çakmakları (orijinal gibi görünen-rippo) da bulunmaktadır ve genellikle orjinaline mukabil daha uygun fiyatlardadır.

ZİPPO TARİHLERİ

1955 yılı ortalarından başlayarak Zippo çakmaklarını noktalar (.) kullanarak senelerini kodlamaya başladı. 1966’dan 1973 yılına kadar kodlar dikey çizgi birleşimleriyle oluşturuldu (|). 1974’den 1981 yılına kadar kodlar ileri yatık çizgilerden (/) ve 1982’den 1986 Haziranına kadar geri yatık çizgilerden (\) oluşmuştur.

Temmuz 1986’da Zippo çakmaklarında üretim yıl ve ayını göstermek için bir çok kod kullanılmaya başladı. Çakmakların alt sol köşesine ayı gösteren (A-L) arası bir harf basıldı ( A=Ocak, B=Şubat, C=Mart, vb.). Sağ taraftaki romen rakamları yılı gösteriyordu. Yani üzerinde H IX basılmış olan bir çakmak Ağustos 1993’te yapılmıştır. Ancak Zippo 2000 yılında, Romen rakamlarını Arap (Gubâr) rakamlarına dönüştürerek bu sistemi değiştirdi. Yani Ağustos 2004 yapımı bir çakmak H 04 olarak kodlandı.

YAPIMI

Zippo çakmakları tipik olarak metalden yapılmıştır ve üst kısmına bağlı bir menteşe ile dikdörtgen şeklindedir. Kutunun içerisinde çakmağı yakmaya yarayan parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar: fitil, parmakla çakmak için teker ve çakmaktaşı.

İç aksamda ki fitille temas içerisinde olan pamuk metal tabaka ile kaplanmıştır. Bu pamuğa genellikle petrol olan herhangi bir yanıcı ve ya uçucu (mesela ispirto, petrol, mineral özleri) sıvı olan gaz içine dökülür. Yine bu pamuğun içerisinde çakmak taşını tutan yay ve küçük bir vida vardır. İç aksamın en altında ise kauçuk bir malzeme vardır. Bu kauçuk malzemenin kenarında bir delik vardır. Bu delik gaz doldurulması için değil yedek çakmak taşını yerleştirmek içindir. Daha yeni modellerde artık bu delik kullanılmıyor. Onun yerine iç aksamın alt kısmında bir kapak vardır (kısa uçların birine bağlı menteşe ile). ‘LIFT TO FILL’ (DOLDURMAK İÇİN KALDIRIN) kelimeleri siyah mürekkeple yazılmıştır, amaç kullanıcının kapağı kaldırıp gazı kapağın altındaki pamuğa püskürtmesidir.

Bütün parçalar değiştirilebilir. Toplamda 22 parça vardır ve Zippo çakmakları 108 üretim işlemi ile yapılmaktadır.

2 Comments
  • tanıl özargıt
    Kas 13, 2015 Cevapla

    bendeZİPPO MFG.CO.BRADFORD PAT.2032695 var değerlendirmek istiyorum.tel.05535042130

  • fırat
    May 15, 2015 Cevapla

    50 parça zippo koleksiyonu whatsapp 05458651921

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.