Sahte Zippo Nasıl Anlaşılır?

Gerçek olmayan Zippo çakmaklarını temelde iki kategoriye ayırırız; sahteler ve benzerleri.

Benzer bir çakmağı belirlemek oldukça kolaydır. İlk bakışta orijinal Zippo ‘nun tipik dizaynına benzese de çakmağın ismi Zippo değildir. Buna birçok örnek vardır;  Zippu, Zippq, Zipo, Oppiz, Champ, Zeppo, Zuppo, Star.. Bunlar gerçek Zippo gibi görünse de orjinallerine göre çok daha düşük kalitede olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

"Zippu" Çakmak

“Zippu” Çakmak

Diğer yandan sahtelerin tespit edilmesi ise çok daha zordur. Çünkü çakmak orijinal Zippo ismini taşır ve resmi Zippo kutusu gibi içinde aynı sticker yani etkiletlere sahiptir, hatta kutunun altındaki tarih yazıları bile aynıdır. Bu tip sahte çakmaklara “Rippo” adı verilir.

Eğer neye ve nereye baktığınızı biliyorsanız sahte bir çakmağı belirlemek büyük bir problem teşkil etmeyecektir. Aşağıda anlatığımız adımlarla elinizdeki çakmağın sahte olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sahte Zippo Nasıl Anlaşılır?

Zippo`nuzun sahte olup olmadığını anlmak için bakılması gereken 13 nokta.

1- Ucuz Malzeme; Orjinali ile karşılaştırıldığında Rippo ağırlığının daha az olduğu görülecektir.

2- Gevşek kapak; Kapaklar birbirlerine menteşelerle bağlıdırlar. Kapak hareketi için ufak bir boşluk gereklidir. Orjinal Zippo`larda ufak bir boşluk olur ve hafifçe yer değiştirmesi gözlemlenmelidir.

Gevşek Kapak

Gevşek Kapak Boşluğu

3- İç Kaplamada Leke; Orjinal Zippo`da çakmak üzerinde kullanılan farklı tasarım süreçlerinin sonucunda kapak içindeki lekeler oluşmaktadır. Rippo`larda bu lekeler çoğunlukla olmaz.

 

İç Kaplamada Leke

Orjinal Zippo`larda bulunan iç kaplamadaki lekeler.

4- Zippo Click (Zippo Klik); bütün sahte Zippo çakmaklarının ortak özellikliği ucuz malzeme kullanılmasıdır. Bu da Zippo`nun kendine has Click sesini etkiler. Aşağıdaki Zippo ve Rippo sesleri ile çakmağınızın sesini karşılaştırarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Zippo Sesleri konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Zippo Click (Zippo Klik)

 

Rippo Click (Rippo Klik)

 

5 ve 6 Taş Çarkı (Zippo Çarkı);  Taş çarkı ve altındaki parçanın metali aynı metalden değildir. Ayrıca alttaki metalde 1-2mm genişliğinde özel üretim izi olur. Taş çarkı alaşımlı metallerden yapılmıştır. Kesme ve parlatma işlemi sırasında yüzeyde düzensiz renkler oluşurken bir o kadar düzenli kesim şekli oluşturmaktadır. Bu aynı zamanda Zippo Çarkının eşsizliğidir.

7- Çentik (Göçük); Çakmak dış kasasının üst ve alt tarafındaki çentik, üretim işlemi sırasında oluşturulan basınç düşüşüdür. Biri daha kabaca (derin) olurken diğeri daha daha yüzeyseldir (derin değil). Görünümü farklı oldukları gibi baş parmağınızı bu çentiklerin üzerinde gezdirerek farklarını hissedebilirsiniz.

Zippo Göçük (Çentik)

Zippo Göçük (Çentik)

8- Menteşe; Rippo`larda menteşe birleşme yerleri genelde orijinalinkine göre daha küçüktür ve menteşe aralıklarında boşluklar vardır. Orjinal Zippo`larda menteşe aralıklarında boşluklar olmaz ancak kullanıma bağlı olarak zamanla boşluklar oluşabilir.

Zippo Menteşeleri

Zippo Menteşeleri zamanla geliştirilerek değişime uğraşmıştır.

Buradan Zippo Menteşeleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

9- Taban Renk Farklılığı; Her farklı üretim serisinde çakmakların taban rekleri farklılık gösterir. Özelikkle Matte serisi çakmaklarda menteşeler ve taban çakmak rengiyle kaplanmaz. Bazı serilerde, tabandaki boya tozu sebebiyle tabanda yer alan metinler soluk görünüme sahiptir.

Zippo Taban Renk Farklılığı

Zippo Taban Renk Farklılığı

10- Taban Etiketi; Rippo çakmakların taban etiketindeki yazı daha yüzeysel (derin değil) olur ve yazı tipi (font) farklılık gösterir, Zippo`larda yazılar daha derin ve net okunabilir biçimdedir.  Bazı Rippo`larda yazım yanlışları  yapılmıştır örneğin “Bradford PA.” yerine “Bradford RA.” yazar. Zippo`larda taban ile kasa arası mükemmel yumuşak bir geçişe sahiptir, Rippo`lar daha keskin veya daha geniş bir geçişe sahiptir. Görünümü farklı oldukları gibi baş parmağınızı kasadan tabana doğru gezdirerek geçiş farkını ve yazı derinliğini hissedebilirsiniz.

 Zippo Taban Etiketi

Zippo Taban Etiketi

11- Farklı Üretim Tarihi; Taban Etiketinde yer alan tarih ile iç aksamın (Instert) üzerinde yer alan üretim tarihleri genellikle farklı olmaktadır. Zippo dış kasaları ve iç aksamları (insert) ayrı ayrı üretilir bu sebeple toplama esnasında rastgele eşleşirler. Aynı üretim tarihini (Ay ve Yıl) alma şansı çok azdır.

Zippo Farklı Üretim Tarihi

Zippo Farklı Üretim Tarihi

Ayrıca bildiğiniz gibi Zippo çakmakların üzerinde yer alan tanımlama kodları üretim ay ve yılını göstermektedir. Örnek olarak üretim ayı “A-L” arasındaki harflerle belirtilir. Bu sebeple üretim ayı “M” olan yada “Z” olan bir Zippo göremezsiniz. Çakmağınızın üzerindeki tanımlama kodlarının burada verilen tablodakinden farklı olmadığına emin olun.

Rippo (Sahte Zippo) Z-Zippo-XII

12- İç Aksam (Insert) Üzerinde Çizikler; Zippo iç aksamları (insterts) ve kasa sürtme yoluyla ile sabitlenir. Bu nedenle çizikler kaçınılmazdır. Zippo dış kasanın içini ve iç aksamı (instert) cilalamaz yani partlatmaz.

İç Aksam (Insert) Üzerinde Çizikler

İç Aksam (Insert) Üzerinde Çizikler

13- İç Aksam (Insert) Üzerindeki Yazılar; Zippo iç aksamları (insterts) üzerinde yer alan yazılar net okunabilir biçimdedir. Rippo çakmakların iç aksamları üzerindeki yazılar okunaklı değildir ve yazı tipi (font) farklılık göstermektedir. Zippo iç aksamları üzerinde “Zippo® MADE IN U.S.A.” yazarken, Rippo çakmaklar üzerinde genellikle “MADE IN Zippo® U.S.A.” yazmaktadır.

Yukarıda anlattığımız 13 nokta ile “Sahte Zippo Nasıl Anlaşılır?” sorumuzun yanıtını vermiş olduk. Eğer sahip olduğunuz çakmağın orjinalliğinden şüphe duyuyorsanız bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.