Gerçek olmayan Zippo çakmaklarını temelde iki kategoriye ayırırız; sahteler ve benzerleri.

Benzer bir çakmağı belirlemek oldukça kolaydır. İlk bakışta orijinal Zippo ‘nun tipik dizaynına benzese de çakmağın ismi Zippo değildir. Buna birçok örnek vardır;  Zippu, Zippq, Zipo, Oppiz, Champ, Zeppo, Zuppo, Zorro, Star.. Bunlar gerçek Zippo gibi görünse de orjinallerine göre çok daha düşük kalitede olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

"Zippu" Çakmak

“Zippu” Çakmak

Diğer yandan sahtelerin tespit edilmesi ise çok daha zordur. Çünkü çakmak orijinal Zippo ismini taşır ve resmi Zippo kutusu gibi içinde aynı sticker yani etkiletlere sahiptir, hatta kutunun altındaki tarih yazıları bile aynıdır. Bu tip sahte çakmaklara “Rippo” adı verilir.

Peki orjinal Zippo nasıl anlaşılır?

Eğer neye ve nereye baktığınızı biliyorsanız sahte bir çakmağı belirlemek büyük bir problem teşkil etmeyecektir. Aşağıda anlatığımız adımlarla elinizdeki çakmağın sahte veya orjinal Zippo olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Sahte Zippo Nasıl Anlaşılır?

 

Orjinal Zippo olup olmadığını anlamak için bakılması gereken 15 nokta.

 

1. Ucuz Malzeme; Orjinal Zippo ile karşılaştırıldığında Rippo ağırlığının daha az olduğu görülecektir.

 

2. Gevşek kapak; Kapaklar birbirlerine menteşelerle bağlıdırlar. Kapak hareketi için ufak bir boşluk gereklidir. Orjinal Zippo`larda ufak bir boşluk olur ve hafifçe yer değiştirmesi gözlemlenmelidir.

Gevşek Kapak

Gevşek Kapak Boşluğu

 

3. İç Kaplamada Leke; Orjinal Zippo`da çakmak üzerinde kullanılan farklı tasarım süreçlerinin sonucunda kapak içindeki lekeler oluşmaktadır. Rippo`larda bu lekeler çoğunlukla olmaz.

 

İç Kaplamada Leke

Orjinal Zippo`larda bulunan iç kaplamadaki lekeler.

 

4. Zippo Click (Zippo Klik); bütün sahte Zippo çakmaklarının ortak özellikliği ucuz malzeme kullanılmasıdır. Bu da Zippo`nun kendine has Click sesini etkiler. Aşağıdaki Zippo ve Rippo sesleri ile çakmağınızın sesini karşılaştırarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Zippo Sesleri konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Zippo Click (Zippo Klik)

 

Rippo Click (Rippo Klik)

 

 

5. Taş Çarkı (Zippo Çarkı);  Taş çarkı alaşımlı metallerden yapılmıştır. Kesme ve parlatma işlemi sırasında yüzeyde düzensiz renkler oluşurken bir o kadar düzenli kesim şekli oluşturmaktadır. Bu aynı zamanda Zippo Çarkının eşsizliğidir.

Zippo vs Rippo Taş çarkı

Zippo vs Rippo Taş çarkı

 

6. Çıkıntı; İç aksam kasadan 2mm kadar çıkıntılıdır ve mükemmel kesim hatlarına sahiptir. Ayrıca taş çarkı altında görünen çakmak taşı tutucu metal rengi ayırt edilebilir derecede prinç rengine sahiptir ve iç aksamdan 2mm kadar çıkıntılıdır.

 

7. Çentik (Göçük); Dış kasanın üst ve alt tarafındaki çentikler üretim işlemi sırasında uygulanan basınç kaynaklıdır. Biri daha kabaca (derin) olurken diğeri daha daha yüzeyseldir (derin değil). Görünümü farklı oldukları gibi baş parmağınızı bu çentiklerin üzerinde gezdirerek farklarını hissedebilirsiniz.

Zippo Göçük (Çentik)

Zippo Göçük (Çentik)

 

8. Menteşe; Rippo`larda menteşe birleşme yerleri genelde orijinalinkine göre daha küçüktür ve menteşe aralıklarında boşluklar vardır. Orjinal Zippo`larda menteşe aralıklarında boşluklar olmaz ancak kullanıma bağlı olarak zamanla boşluklar oluşabilir.

Zippo Menteşeleri

Zippo Menteşeleri zamanla geliştirilerek değişime uğraşmıştır.

Buradan Zippo Menteşeleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

9. Taban Renk Farklılığı; Her farklı üretim serisinde çakmakların taban rekleri farklılık gösterir. Özelikkle Matte serisi çakmaklarda menteşeler ve taban çakmak rengiyle kaplanmaz. Bazı serilerde, tabandaki boya tozu sebebiyle tabanda yer alan metinler soluk görünüme sahiptir.

Zippo Taban Renk Farklılığı

Zippo Taban Renk Farklılığı

 

10. Taban Etiketi; Rippo çakmakların taban etiketindeki yazı daha yüzeysel (derin değil) olur ve yazı tipi (font) farklılık gösterir, Zippo`larda yazılar daha derin ve net okunabilir biçimdedir.  Bazı Rippo`larda yazım yanlışları  yapılmıştır örneğin “Bradford PA.” yerine “Bradford RA.” yazar. Zippo`larda taban ile kasa arası mükemmel yumuşak bir geçişe sahiptir, Rippo`lar daha keskin veya daha geniş bir geçişe sahiptir. Görünümü farklı oldukları gibi baş parmağınızı kasadan tabana doğru gezdirerek geçiş farkını ve yazı derinliğini hissedebilirsiniz.

 Zippo Taban Etiketi

Zippo Taban Etiketi

 

11. Farklı Üretim Tarihi; Taban Etiketinde yer alan tarih ile iç aksamın (Instert) üzerinde yer alan üretim tarihleri genellikle farklı olmaktadır. Zippo dış kasaları ve iç aksamları (insert) ayrı ayrı üretilir bu sebeple toplama esnasında rastgele eşleşirler. Aynı üretim tarihini (Ay ve Yıl) alma şansı çok azdır.

Zippo Farklı Üretim Tarihi

Zippo Farklı Üretim Tarihi

Ayrıca bildiğiniz gibi Zippo çakmakların üzerinde yer alan tanımlama kodları üretim ay ve yılını göstermektedir. Örnek olarak üretim ayı “A-L” arasındaki harflerle belirtilir. Bu sebeple üretim ayı “M” olan yada “Z” olan bir Zippo göremezsiniz. Çakmağınızın üzerindeki tanımlama kodlarının burada verilen tablodakinden farklı olmadığına emin olun.

Rippo (Sahte Zippo) Z-Zippo-XII

 

12. İç Aksam (Insert) Üzerinde Çizikler; Zippo iç aksamları (insterts) ve kasa sürtme yoluyla ile sabitlenir. Bu nedenle çizikler kaçınılmazdır. Zippo dış kasanın içini ve iç aksamı (instert) cilalamaz yani partlatmaz.

İç Aksam (Insert) Üzerinde Çizikler

İç Aksam (Insert) Üzerinde Çizikler

 

13. İç Aksam (Insert) Üzerindeki Yazılar; Zippo iç aksamları (insterts) üzerinde yer alan yazılar net okunabilir biçimdedir. Rippo çakmakların iç aksamları üzerindeki yazılar okunaklı değildir, yazı tipi (font) farklılık göstermektedir ve yazım hataları görülür. BRADFORD.PA. yerine BRADEORD.PA  veya Zippo marka yazısından sonra gelen ® sembolü yeri değişik olabiliyor.

Zippo şirketi 2011 yılına kadar Zippo iç aksamları üzerinde “MADE IN Zippo® U.S.A.” yazıyordu, 2011 yılı itibarıyla  “Zippo® MADE IN U.S.A.” yazmaya başladı. Dolayısıyla 2012 yılında üretilen bir Zippo iç aksamında “MADE IN Zippo® U.S.A.” görmemeniz gerekiyor. Ayrıca 2011 yılına kadar ® işareti markanın sağ alt köşesinde yer alırken, 2011 yılı ititabarıyla markanın sağ üst köşesinde yer aldı.

Bir takipçimizden gelen iç aksamda yazım hatası mevcut. İşaretli kısımlarda hata yapılmış; BRADFORD.PA. yerine BRADEORD.PA yazılmış, üst kısımda Zippo markasından sonra ® kullanılmış 2011 yılından sonra üretilen çakmaklarda bu kısımda ®  kullanıldı.

Sahte/Rippo İç Aksam

2011 yılında olduğu gibi zamanla Zippo iç aksamları değişiklikler göstermiştir, buradan Zippo İç Aksamları adlı yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

14. Kadife Koruyucu; Zippo çakmkları son kullanıcıya yani ulaşana kadar herhangi hasar görmemesi için kutu içine siyah renkli kadife bir doku eklenir. Orjinal olmayan kutularda, kadife görünümlü ucuz bir malzeme kullanılır ve rengi daha açık bir siyah tonundadır, işçiliği de orjinali ile kıyasalanamayacak kadar kötüdür.

Orjinal Zippo Kutusu ve Rippo Kutusu

 

15. Baskı Kalitesi; Orjinal Zippo kutusu çok kaliteli bir yapıya ve baskıya sahiptir, ancak sahte bir kutu daha düşük kalitededir. Ayrıca metinlerde büyük farklılıklar vardır.

 

Yukarıda anlattığımız 15 nokta ile “Sahte Zippo Nasıl Anlaşılır?” , “Orjinal Zippo Nasıl Anlaşılır” veya “Zippo Orjinal Mi?” sorumuzun yanıtını vermiş olduk.

Eğer sahip olduğunuz çakmağın orjinalliğinden hala şüphe duyuyorsanız bizimle iletişim kurmaktan veya yorum göndermekten çekinmeyin.