George G. Blaisdell İlhamını Nereden Aldı?

zippom

Updated on:

Daha önce Zippo Tarihine ve George G. Blaisdell`in hayatına yer vermiştik. Her iki yazımızda da  Zippo çakmakların ilham kaynağının Avusturya yapımı bir çakmak olduğuna değinmiştik. Ancak kimilerinin düşüncesinde Bay Blaisdell`in Hurricane çakmaklardan esinlendiği yer almakta ve özellike yabancı platformlarda çokça tartışılmıştır/tartışılmaktadır.

Peki George G. Blaisdell gerçekte ilhamını Avustura yapımı çakmaktan mı aldı yoksa Hurricane çakmaklardan mı?

Yazıyı aslında çeşitli dedikodularla doldurabilirim ama cevap çok net;

Bay Blaisdell Zippo`yu ortaya çıkarırken esinlendiği çakmağı hiç bir zaman reddetmedi hatta sıkça sözlerinde yer verdi. Bay Blaisdell Avusturya çakmak ile tanışması 1930 yılının ilk aylarında gerçekleşiyor. Avusturya yapımı çakmağın kullanımı kolay değildi, iki el yardımı gerekiyordu.

Bay Blaisdell bu çakmağı daha kullanışlı yapmanın yollarını arıyor çeşitli protipler üzerinde çalışıyordu. 1932 yılında ilk Zippo çakmağı üretti ancak çeşitli varyasyonlarının denemesi yapılarak ilk kararlı model 1933 yılında piyasaya sürüldü. 17 Mayıs 1934 tarihinde patent başvurusu yapıldı ve 3 Mart 1936 tarihinde 2032695 patent numarası ile Zippo çakmak patenti alındı.

3 Mart 1936 tarihli 2032695 numaralı Zippo patenti.

Hurricane çakmaklarının patent başvurusu 22 Kasım 1939 tarihinde yapıldı ama bu tarih Zippo patenti teslim edildikten yaklaşık 7 yıl sonrasına denk geliyor. 20 Ağustos 1940 tarihinde ise Hurricane çakmak tescillendi.

20 Ağustos 1940 Tarihli Hurricane Çakmak Patenti