Zippo İç Aksamını Ayarlama

zippom

Updated on:

Zippo çakmaklarında en yaygın sorunlardan biri iç aksamın herhangi kuvvet uygulanmaksızın yerinden çıkması veya fırlamasıdır. Bu yazımızda Zippo iç aksamını ayarlamayı anlatacağız.

 

Zippo iç aksamları, kasaya sürtme yoluyla sabitlenir, çok fazla kuvvet uygulamadan küçük hareketlerle yerinden çıkabiliyor olmanız gerekiyor.  Çakmağınıza dolum yapmak veya çakmaktaşı değiştirmek için iç aksamı çıkarmak istediğinizde çok fazla kuvvet uygulamak zorunda kalıyorsanız veya iç aksam kendiliğinden çıkıntı yapmaya başladıysa bu bir sorundur. İç aksamın üste doğru çıkma yapması kapağın kapanırken iç aksama çarpmasına sebep olur, Zippo menteşe sistemine ve kasa yapısına zarar verir.

 

 

İç aksamın çıkma yapmasının başlıca sebepleri; aşırı pamuk doldurmak veya pamuk ömrünün bitmesi, çakmaktaşı vidasının tam sıkılmamış olması, iç aksamın şişme yapması ve dış kasa esnemeleridir.

 

Zippo İç Aksamını Ayarlama

1- İç aksamın benzin bölümüne gereğinden fazla pamuk doldurmanız veya pamuk ömrünün bitmesi sebebiyle keçe kasanın dışına sarkar. Bu durumda fazla pamuğu çıkarmak veya ömrü biten pamuğun yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

 

2- Çakmaktaşı vidasının tam sıkılmamış olması kasaya alttan bir baskı uygulayacağından iç aksamın dışarıda kalmasına sebep olur. Her ikmalden sonra çakmaktaşı vidasının tam sıkılı olduğundan emin olun.

 

3- İç aksamda benzin bölümü çeşitli sebeplerle şişme yapabilir, en önemli sebebi genleşmedir. Şişme genellikle dar olan yüzeyde meydana gelir ve iç aksamın genişliğinin azalmasına sebep olur. İç aksamı yeniden ayarlamak için şu talimatları izleyin;

a- İç aksamı kasadan çıkarın, dar olan yüzeyi düz ve sert bir yüzeye yerleştirin.

b- Dar olan yüzeyin size dönük olan yüzeyine vurmak için plastik çekiç gibi yumuşak bir nesne kullanın ve orta kuvvette vurarak, iç aksamın ortaya doğru genişlemesini sağlayın. Her vurma hareketinden sonra iç aksamı kasaya oturtarak deneyin ve en iyi sonucu elde etmeye çalışın.

 

4- Dış kasa; iç aksamın şişmesi veya dış darbeler sebebiyle esneme/yamulma eğilimi gösterebilir.

a. Eğer dış kasa, dışa doğru esneme yaptıysa el yordamıyla her iki tarafından hafif baskı yaparak düzeltin.

 

b. Eğer dış kasa içe doğru yamulma yaptıysa plastik uçlu bir pense gibi yumuşak bir nesne ile veya metal pense yardımıyla kasa üzerindeki yamulmaları hafif bükerek düzeltin.

 

“Zippo İç Aksamını Ayarlama” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba zippomun dis siyah boyasi atti alttan pirinc rengi hozukuyor nasil halledebiliriz boya islemini

  2. Öncelikle Selamün Aleyküm hayırlı günler Zippo çakmağın fitilini taşını pamuğunu her şeyini orijinal ile değiştirmeme rağmen çakmağım çok zor yanıyor Sizce ne yapmalıyım Yardımcı olursanız sevinirim

  3. Merhaba; benim slim model zippom var sorun gazının çok kısa sürede bitmesi diğer modelimde aynı sorunu yaşamıyorum ne önerirsiniz ?

Yorumlar kapalı.