Zippo Hikaye ve Tarihi

zippom

Updated on:

Zippo Hikaye ve Tarihi

Zippo Üretim Şirketi`nin (Zippo Manufacturing Company) hikayesi, kurucusu George G. Blaisdell`dan, birçok Zippo çalışanı, müşterileri, ve koleksiyoncularına kadar onun 90 yıllık tarihinde rol almış kişilerin hikayesidir. Zippo`ya olan sadakatleri sayesinde burada da ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı gibi, Amerika`nın en büyük şirketlerinden biri ve Amerika`nın dünyaca bilindik simgelerinden biri haline getirdi. George G. Blaisdell`in hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Avusturya Yapımı Çakak
George G. Blaisdell’in esinlendiği Avusturya yapımı çakmak.

Zippo`nun tarihi 1930`ların başlarında, Bradford`da; Bradford Pennsylvania`da Kent Kulübünde (Bradford Country Club)  başlıyor. Bay Blaisdell, bir arkadaşını şaşkınca Avusturya yapımı hantal bir çakmağı kullanırken izledi. Çakmak bacasının tasarımı nedeniyle rüzgarlı havada bile iyi çalışıyordu. Yani görünüşte kullanışlıydı ince metal yüzeyi kolayca açılıyordu ama kullanımı iki el gerektiriyordu.

 

 

 

 

 

İlk Zippo
Bugün Bradford, Pennsylvania’daki Zippo / Case müzesinde sergilenen ilk Zippo ve Bay Blaisdell’in elinden not “İlk Zippo çakmak. Dokunma. “

Bay Blaisdell, 1932 sonbaharında Avusturya çakmağının şeklini yenilemeye karar verdi. Bay Blaisdell dikdörtgen bir kutu üretti ve çakmağın üst kısmını bir menteşe ile o kutuya bağladı. Olumsuz şartlar altında alevleri muhafaza eden hava alma tasarımı aynı kaldı. Sonuçta iyi ve kullanımı kolay bir çakmak ortaya çıktı.

Zippo kelimesi Bay Blaisdell tarafından 1932 yılında oluşturulmuştur. “Zipper” (fermuar) kelimesinin melodisi hoşuna gidiyordu; bundan dolayı kelime üzerinde çeşitli varyosyanlar kurdu ve modern bir ses olduğunu düşünerek “Zippo” üzerinde karar kıldı.

 

 

İlk Zippo Tanıtım
İlk Zippo Tanıtım

 

İlk Zippo çakmakları 1.95 $` dan satıldı ve en başından beri, Bay Blaisdell tarafından koşulsuz ömür boyu garanti ile desteklendi. “O çalışır ya da biz onu ücretsiz tamir ederiz.”

Piyasaya Sürülen İlk Zippo
Piyasaya Sürülen İlk Zippo

 

Orijinal Zippo patenti için 17 Mayıs 1934 tarihinde başvuru yapıldı ve 2032695 patent numarası 3 Mart 1936 tarihinde verildi. İkinci patent numarası 2517191 ile 1 Ağustos 1950 tarihinde verildi. Zippo çakmakları dizaynı üzerinde ufak tefek değişikliklerle beraber temelde bugüne kadar aynı kalmıştır.

Zippo Kendall Rafineri Şirketi
Zippo Kendall Rafineri Şirketi

1935`lu yılında Kendall Rafineri Şirketi (Kendall Refining Company), 500 tane Zippo çakmağı için sipariş verir. Bu Zippo çakmaklarının, kaliteli ve tanınmış şirketlerin reklam amacıyla kullandıkları ilk çakmaklar olduğuna inanılır. Kendall Rafineri Şirketi 1992 yılına kadar Zippo çakmak siparişi vermiştir.

 

Bugün şirketler reklam amacıyla Zippo çakmaklarını kullanmaya devam ediyorlar ve Zippo reklam çakmakları koleksiyoncuların favorileri arasında olmaya devam ediyor.

 

 

2.Dünya Savaşının Zippo üzerinde müthiş bir etkisi vardır. Amerika`nın 2. Dünya Şavaşına girmesi üzerine Zippo, tüketici pazarları için çakmak üretimini durdurdu ve tüm imalat gücünü Amerikan ordusu için kullandı. Bu askeri girişim, çelik kaplamalı siyah-çatlak desenli olarak Zippo çakmalarının üretimiyle sonuçlandı. Milyonlarca Amerikan askeri personelinin Zippo çakmakları savaşta kullanması, Zippo`nun dünya üzerinde Amerika`nın bir sembolü olarak görülmesinde önemli bir etkisi olmuştur. Amerikan Ordusunun Zippo`nun tüm pazar ihtiyacını karşılıyor olması, fabrikaların tam kapasite üretim yapmasını sağladı. Bu Zippo`yu ekonomik anlamda güçlendirdi ve kalıcı bir şirket olmasını sağladı. Savaşın sonunda ve barış zamanında da Amerika`da büyük satışlar yaptı.

 

Zippo Arabası (Zippo Car)

 

Zippo Arabası
Zippo Arabası

 

Bay Blaisdell bir organizatör ile Zippo çakmakları gibi görünen bir araba üretmek istedi. 1947`de Zippo Arabası (Zippo Car) doğdu. Zippo Araba hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Zippo Üretim Şirketi Kanada`ya  ithalat işlerini iptal etmek için 1949 yılında Kanada Niagara Falls`da üretim fabrikası kurdu. Bu Bradford`daki ana fabrikanın dışında, dünyada Zippo çakmaklarının yapıldığı tek yerdir. Burada üretilen çakmakların altındaki damga Kanada`da yapılmış olmasını ve Niagara Falls bölgesini yansıtır. 90`larda serbest ticaret politikalarının uygulanmasından dolayı Kanada üretim tesisine olan ihtiyaç artık söz konusu değildi ve fabrika 2002`de kapatıldı.

 

Zippo Kanada
Zippo Kanada

 

1950`lerin ortasından itibaren tarih kodları her çakmağın altına damgalandı. Bundaki temel amaç kalite kontrolüydü ama kodlar koleksiyoncular için paha biçilmez bir araç haline geldi.

1956 yılında Slim (ince) modelin ortaya çıkarılması önemli bir dönüm noktası oldu. Bu sürüm esasında kadınlara hitap etmek için tasarlanmıştır.

Çakmağın dışında üretilen ilk ürün “Zippo Rule” diye adlandırılan çelik bir cep mezrosu 1962`de tanıtılmıştır. Zippo Rule üretimiyle birlikte Zippo ürün yelpazesi 1960`lı yıllarda değişmeye başlamıştır. Birçoğu temel olarak promosyon ürünleri için tertiplenmişti.

 

 

 

Zippo Rule
Zippo Rule

 

Liste; anahtar zincirleri, cep bıçakları, golf greenskeeperları, dolmakalem- kurşun kalem setleri, ve ZipLight cep fenerlerini içermektedir.

 

Bay Blaisdell 3 Ekim 1978 tarihinde ölür. O sadece Zippo çakmağını icat etmesiyle değil cömertliği ve kibarlığıyla da hatırlanacaktı. Ölümünden sonra kızları Harriet B. Wick ve Sarah B. Dorn işi miras olarak aldılar.

 

1980 ve 90`larda şirket Blaisdell ailesinden, onun kızları ve onların çocuklarından oluşan 6 kişilik bir grup tarafından sahiplenildi. Bugün George B. Duke, Bay Blaisdell`in torunu ve Sarah Dorn`un oğlu şirketin sahibi ve yönetim kurulu başkanıdır. Gregory W. Booth Başkan ve CEO`dur.

 

1970 ve 80`li yıllarda Zippo satışlarını ve pazarlama çalışmalarını büyük ölçüde genişletti. Sonuç olarak Zippo çakmakları bugün Dünyada Amerika`nın yurt dışındaki en büyük pazarı Japonya ile birlikte toplam 120`yi aşkın ülkede satılmaktadır.

 

W.R.Case and Sons Cutlery
W.R.Case and Sons Cutlery

 

1993 yılında, W.R.Case and Sons Cutlery  Şirketi`ni (W.R.Case ve Oğulları Bıçakçılık Şirketi) satın aldılar. Case eski çakı ve bıçak üreticisi olup Dünyanın en çok koleksiyon edilen bıçakları olarak namlanmıştır. 1889 yılında kurulan Case ve 1930 yılında kurulan Zippo meraklılarından oluşan büyük bir hayran kitlesine sahiplerdir. Amerika`da dört milyon civarında ve dünya çapında milyondan daha fazla Zippo koleksiyoncusunun olduğu tahmin edilmektedir. Onların markaya olan tutkuları ve merakları gerçekten de benzersizdir.

 

Zippo-Case Müzesi
Zippo-Case Müzesi

 

Bu koleksiyon deneyimini geliştirmek için Zippo 1995 yılında Zippo/Case Uluslararası Takas Toplantısına ev sahipliği yapmaya başladı. Şu anda takas toplantıları iki yılda bir Bradford`da düzenlenmektedir ve aradaki yıllarda da Japonya`da düzenlenmektedir.

 

Zippo-Case Müzesi
Zippo-Case Müzesi

 

Zippo/Case Ziyaretçi Merkezi Temmuz 1997 açıldı. Burası 1398 metrekare genişliğinde olup, bir mağaza, müze ve Zippo çakmaklarının onarma işleminin yapıldığı ünlü Zippo Onarım Kliniğiden oluşan bir tesistir. Burası Kuzey Pennsylva`nın en çok ziyaret edilen müzesi olmuştur.

 

Zippo çakmaklarının koleksiyon olmasının en büyük etkilerden biriside Hollywood ve Broadway`dir. Yıllardır Zippo çakmakları 1500`den fazla filmde, sahne oyunlarında ve televizyon programlarında ön plana çıkarılmıştır. Zippo çakmakları “I Love Lucy”, “SinCity”, “X-Men” ve “Hairspray – the Musical” gibi farklı yapıtlarda kendini göstermiştir. Gösterimlerde çakmak konunun işlenmesinden daha çok, karekterlerin kişililiğini ve ya tasvir edilen zamanın yansıtılmasında önemli bir unsur olarak kullanılmıştır. Filmlerde Zippo adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

1960`lardan beri Zippo çakmaklarını, müzik dünyasında “Zippo Moment” (Zippo Anı) olarak havaya kaldırıp favori göstericileri selamlamada kullanılmaktadır. Zippo`nun ünlü  “Click” (klik) sesi şarkılarda örnek olarak kullanılmıştır ve çakmaklar albüm kapaklarında gösterilmiş, rockçıların vücutlarına dövmelenmiş ve Rolling Stone fotoğraf çekimlerinde kullanılmıştır. Bu şekilde rock müziğiyle tekrar gündeme gelerek, henüz tanınmamış kasetleri ülke geneline göstermek için Zippo Hot Tour (Zippo Sıcak Tur) hareketi başlatılmıştır.

 

2002 yılı şirket sponsorlu Zippo koleksiyoncular kulübünün “Zippo Click” takdim edilmesiyle, Zippo için afiş yılı olmuştur. Kulübün adı Zippo çakmağı çakıldığında çıkan sesten gelmektedir ve  “Clique” kelimesi biraz değiştirilerek oluşturulmuştur. Kulübe 60`ın üzerinde ülkeden kayıtlı kişiler bulunmaktadır.

 

Zippo ayrıca, Zippo MPL (Zippo Multi-Purpose Lighter), (Zippo Çok Amaçlı Çakmak) ile tekrar doldurulabilir kullanışlı bir tarz oluşturarak yeni büyük bir ürün kategorisi başlattı. 2002 sonbaharında, Zippo çakmaklarının şekli ticari marka olarak tescillenmesini sağladı. Bu Zippo çakmaklarını marka kalpazanlarından korumak için çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.

 

Mart 2004`te Zippo Avrupa üzerinde kaliteli İtalyan deri ürünleri olarak tanınmış olan D.D.M. Italia`yı kazandı. Artık Zippo Fashion Italy (Zippo İtalyan Modası) olarak adlandırılıyor ve yan pazarlama ürünleri, el çantaları ve küçük deri ürünleri bunu takip etti.

 

2006 yılında, Bay Blaisdell`in 1933 başlarında ortaya çıkardığı ilk çakmaktan beri Zippo üretimi 425 milyonu aşarak bir dönüm noktasına ulaştı. Böylece çakmak hem Amerika hem dünya kültürüne yeleşmiş oldu.

 

Pazarlama tarzı olarak, marka tek başına kendini %98 ‘den fazla bir kesime duyurmuştur. Yani bu demek oluyor ki her yüz kişiden doksan sekizi Zippo adını ve çakmağını herhangi bir tarzda yönlendirilmeden bir şekilde duymuştur. Bu gerçekten de şaşırtıcı bir tanınma şekli.

 

Bugün baktığımızda birçok ürün kullanıldıktan sonra atılır ya da sınırlı garanti süreleri vardır. Buna rağmen Zippo çakmağı ömür boyu garantiyle “O çalışır ya da biz onu ücretsiz tamir ederiz” sloganıyla kullanıcılarına arka çıkmaktadır. Neredeyse yetmiş beş yıldır hiçbir kimse Zippo çakmağının eskiliğinden veya durumundan dolayı tamiri için tek bir kuruş bile harcamamıştır.

 

“Zippo Hikaye ve Tarihi” üzerine 6 yorum

  1. Bir zippo sever olarak bu kadar detaylı tarih içerik bilgisine sahip değildim; güzel bilgi için teşekkürler. 🙂

  2. sadece iç mekanizmaya ömür boyu garanti var onuda ekleyin lütfen. yazı için teşekkürler.

    • Öncelikle öneriniz için teşekkür ederim. “ömür boyu garanti” yazısına tıkladığınızda, yönlenen sayfada garanti ile ilgili tüm detaylar mevcuttur.

  3. Birleşmiş Milletlerin kore dönüşündeki gemide bingo çeklişinde yakınıma çıkan Bradford zippo çakmağı satmak istiyorum. Gemide çıkarılan vatan yolunda dergisi hediye olarak verilecektir dergi. 9 ağustos 1955 tarihlidir . Bilginize….

  4. 13 yaşında sigara içtigimi ögrenen babamın üzerinde F16 işlemesi olan bir zippo hediye etmesiyle başladı zippo merakım.ve şu an 32 yaşındayım ve diyebilirimki o günden bu yana zippo dan başka çakmak kullanmadım.zippo bence bir tutku…teşekkürler

Yorumlar kapalı.