Zippo Menteşeleri

zippom

Updated on:

İki parçalı olan Zippo dış kasası, menteşe ile birleştirilmekte ve açma kapama hareketini bu menteşeler sağlamakta. Zippo menteşeleri, dış kasalarda olduğu gibi 1933`den bu yana bir çok varyasyondan geçti. Yıllar geçtikçe 3, 4 ve 5 pimli (veya parçalı) menteşeler ortaya çıktığı gibi pim aralıkları ve boyları da değişime uğradı.

Zippo Menteşeleri
Zippo Menteşeleri zamanla geliştirilerek değişime uğradı.

Zamanla Zippo kapaklarının ilk aldığımız güne nazaran biraz daha gevşek olduğunu farkediyoruz. Bunun en önemli sebebi, aşınma! Kapağı her hareket ettirdiğimizde bir güç uyguluyoruz. Her seferinde aynı gücü uyguluyor olsak bile menteşelerin çalışma şekli sürtünmeye dayalı ve eskime sebebi ise sürtünme kaynaklı aşınma.

Zippo Üretim Şirketi, iç aksama ömür boyu garanti sağlarken dış kasa için herhangi bir garanti sunmuyor ancak dış kasanın işlevselliğini kaybetmemesi için de sürekli gelişme gösteriyor.

Daha önce Sahte Zippo Nasıl Anlaşılır? adlı yazımızda Zippo menteşelerine kısaca yer vermiştik. Bu yazımızda Zippo Üretim Şirketinin yıllar içinde evrilmiş menteşe tasarımlarını göreceğiz. Galeriyi incelediğinizde sizler de farkedeceksiniz; yıllar içinde çeşitli menteşe tasarımları deneyimleyen Zippo zaman zaman daha eski menteşe tasarımına geri dönüyor. Buradan çıkan sonuç, Zippo menteşeleri müşteri deneyimine ve geri dönüşlerine göre şekilleniyor..

2006 yılı itibarıyla bugün piyasada yer alan modellerde kullanılan menteşe tasarımı kullanılmakta.

Zİppo Menteşeleri (Zippo Hinges)