Standart Zippo ve Zippo Armor Arasındaki Farklar

zippom

Zippo Üretim Şirketi önceki modellere göre daha güçlü, darbelere daha dayanıklı bir çakmak geliştirmeyi düşündü ve Zippo Armor bu şekilde doğdu. Zippo Armor®  1990`lı yıllarda başta Japon pazarına satışa sunuldu, muhteşem geri dönüşler alan Zippo Üretim Şirketi 2002 yılında bu modeli dünya çapında satma ve seri üretim kararı aldı.

Bu yazımızda Standart Zippo ve Zippo Armor® çakmaklar arasındaki farkları göreceğiz ve ilk bakışta nasıl ayırt edeceğimizi öğreneceğiz.

 

Standart Zippo ve Zippo Armor® Arasındaki Farklar

 

Armor İngilizce bir kelime olup Türkçe karşılığı Zırh` tır. Adından da anlaşılacağı gibi Zippo Armor® çakmakların metal konstrüksiyonu standart bir Zippo kasasının 1.35 ila 1.5 katı kalınlığındadır. Ayrıca standart Zippolara göre %20 daha ağırdır, bir Zippo Armor çakmağın ağırlığı yaklaşık 68 gr`dır.

 

Tüm Zippo çakmaklarda kapak ile kasa arasında bir boşluk bulunur, Zippo Armor çakmaklarda bu boşluk daha belirgindir.

 

Zippo Armor kalın gövdesi sayesinde düşme ve çarpma direnci yüksektir yani daha az çökme ve yamulma olur.

 

Zippo Armor çakmaklar standart Zippo çakmaklarına göre benzin tutma kabiliyeti yaklaşık %5 daha düşüktür. Kasa ve iç aksam arasındaki boşluk standart Zippo çakmaklara göre daha fazladır.

 

Zippo Armor® modelleri bir Zırh sembolü ile damgalanır, bu damga etiket üzerinde yer alır. Standart Zippo çakmaklarında bu sembol bulunmamaktadır.

2002-2015 arası üretilen modellerde bu sembol ortada yer alıyordu. 2016 yılı itibarıyla bu sembol sağ tarafa alındı.

2014 ve 2016 Zippo Armor Etiketi

 

Bazı özel modellerde amblem yine ortada yer alıyor.

Zippo Armor çakmaklar standart Zippo çakmaklara göre en az 2 katı fiyat etiketine sahiptir. Bu yazı yazıldığı sırada Zippo Amerika`da en düşük Armor çakmak fiyatı 54$ (vergi ve gönderim ücreti hariç), Türkiye`de ise 369₺ (vergi dahil) gibi bir ücretten satılmakta.

Son olarak Zippo Armor çakmakları standart Zippo çakmaklarda olduğu gibi tescilli “çalışır ya da ücretsiz düzeltiriz” sloganıyla ömür boyu Zippo garantisi altındadır.

 

Buradan Zippo Armor Çakmak Modellerine göz atabilirsiniz.