Zippo Bakım

zippom

Updated on:

Zippo çakmakları belirli sürelerde bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakımların en önemlileri benzin dolumu, çakmak taşı, fitil ve pamuk değişimidir. Bu bölümde bakımların nasıl yapılacağına yer verilmiştir.

Zippo Yakıt/Benzin Dolumu

Çakmak yakıtı, doğası gereği uçucudur (buharlaşma) dolayısıyla çakmak kullanılmadığında uçacaktır. Bu sebeple Zippo çakmak kapağını daima kapalı tuttuğunuzdan emin olun. Kullanım sıklığına göre veya dışarıya çıkmadan önce ikmal yapmak yani dolum yapmak iyi bir fikirdir.

Zippo Benzin Dolumu Nasıl Yapılır?

Zippo Çakmak Taşı Değiştirme

Zippo çakmak taşlarının, çakmağın kullanım sıklığına göre değiştirilmesi gerekmektedir. Bu genellikle birkaç haftada bir değiştirilmesi anlamına geliyor.

Zippo Çakmak Taşı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Zippo Fitilinin Bakımı

Zippo çakmak fitili, çakmağın kullanım sıklığına göre fitil karbon birikmesi sebebiyle siyahlaşır ve bu durum çakmağın olması gerektiği biçimde çalışmasına engel olmaktadır. Böylesi bir durumda fitil bakımı yapılması gerekmektedir.

Zippo fitil bakımının genellikle dört ayda bir yapılması önerilmektedir.

Zippo Fitil Bakımı Nasıl Yapılır?

Zippo Fitil Değişimi

Zippo çakmak fitilinin, çakmağın kullanım sıklığına göre değiştirilmesi gerekmektedir. Bu genellikle yılda bir veya iki kere değiştirilmesi anlamına geliyor. Zippo çakmağınız olması gerektiği biçimde yanmıyorsa veya ateşleme için çarkı birkaç kez çevirmeniz gerekiyorsa fitil değiştirilmelidir.

Zippo Fitil Değiştirme Nasıl Yapılır?