Zippo İç Aksamları

zippom

Updated on:

Diğer Zippo bileşenlerinde olduğu gibi zamanla Zippo iç aksamları da değişikliğe uğradı.  Çoğunlukla metin değişimi geçiren iç aksamlarda birkaç küçük tasarım değişikliği de yapıldı. Ayrıca keçe, perçinler, vida ve fitil tasarımları da değişiklik gösterdi.

Bu yazımızda geçmişten günümüze Zippo İç Aksamlarına göz atacağız.

Zippo İç Aksam Değişiklikleri

Zippo iç aksamlarında yer alan ateşleme bölümü 1936 yılına kadar 16 (her iki tarafta 8) delikliydi, 1936 yılı itibarıyla 14 (her iki tarafta 7) delikli ateşleme bölümü kullanılmaya başlandı. 14 delikli ateşleme bölümü 1946 yılına kadar kullanılmaya devam etti, 1947 yılı itibarıyla tekrar 16 (her iki tarafta 8) delikli ateşleme bölümü kullanılmaya başlandı ve günümüzde de kullanılmaya devam ediyor.

1936 yılına kadar benzin bölümündeki pamukları tutan herhangi keçe vb. meteryal yer almıyordu. Ayrıca 1942 yılına kadar iç aksamlarda herhangi yazı kullanmadı.

Zippo İç Aksam Tasarım Değişiklikleri

2001 yılı itibarıyla kullanılan tasarım günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.

Yeni Zippo iç aksamları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Zippo Keçe Değişiklikleri

İlk Zippo modellerinde herhangi keçe bulunmuyordu. 1936 yılı itibarıyla filtre benzeri keçe kullanılmaya başlandı. İlerleyen yıllarda keçe tasarımlarında radikal değişiklikler olmadı.

Zippo Keçeleri

Zippo keçelerinde yazılı olan  “Lift to Fill”  Türkçe`de “Doldurmak için Kaldırın” anlamına geliyor. Keçe üzerindeki ikinci delik, yedek çakmak taşı için değil keçeyi kaldırmakta zorlandığınızda açık bir ataş veya benzeri bir alet ile keçeyi kaldırmanız için açık bırakılmıştır.

Zippo Çark ve Kam Perçinleri

Zippo çarklarının ve kamlarının iç aksama bağlantı perçinleri de zamanla değişiklik gösterdi.

Zippo Fitil Değişiklikleri

Zippo fitillerinde 1980 yılına kadar herhangi tel bulunmuyordu. 1980 yılı itibarıyla bakır tel ile sarılı hale geldi.

Zippo Çakmak Taşı Vidası Değişiklikleri